Yükleniyor...

Bitcoin, Afrika’nın Finansal Sistem Bozukluğuna Çözüm Olabilir

Yakın tarihli bir rapora göre, Afrika’nın geleneksel finansal altyapı eksikliği bölgeyi kripto para biriminin benimsenmesi için verimli bir zemin haline getiriyor.

bitcoin africa

Yakın tarihli bir rapora göre, Afrika’nın geleneksel finansal altyapı eksikliği bölgeyi kripto para biriminin benimsenmesi için verimli bir zemin haline getiriyor.

27 Mayıs tarihinde bir Luno temsilcisi tarafından sağlanan bir rapor, Afrika’nın finansal altyapısına ve kripto paralar için oynadığı rolü açıklayıcı bir dille anlatıyor. Pazar analiz firması Arcane Research ve Luno tarafından ortaklaşa yürütülen bir araştırmanın sonucu olarak, kıtada görülen manzara, kripto paralar için iştah açıcı bir düzeyde.

Afrika kıtasına hakim olan, yüksek enflasyon oranları, değişken para birimleri, sermaye kontrolleri ve bankacılık altyapısının eksikliği gibi finansal sorunlar, kripto paraların kullanılabilirliğini arttırıyor. Yayınlanan rapora göre, belirtilen bu sorunların hepsi Bitcoin (BTC) aracılığı ile çözülebilir. Şu an için Afrika’da Bitcoin kullanım durumu ise zengin ailelerin havale olarak kullanmasından öteye gidemiyor.

Nisan ayında Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre, Afrika dışında yaşayan Afrika vatandaşları ailelerine yaklaşık 48 milyar dolar para gönderdi. Yapılan bu yüksek miktardaki havale ve ortalama %9 işlem ücreti düşüldüğünde Bitcoin bulunmaz bir fırsat konumuna geliyor.

Afrika’da yer alan bu sorunların üstesinden gelmeye çalıyan, Kenya merkezli şirket Bitpesa, kullanıcılarına geleneksel ödemelerden daha düşük ücretler ile uluslararası ödemeler ve havale yapmalarına olanak sağlanıyor. Bitpesa başlangıçta sadece Kenya vatandaşlarının banka hesaplarına gerek kalmadan, para transferi yapılabilmesini sağlayan bir uygulama olarak ortaya çıkmıştı. Şimdi ise bu hizmet hem diğer Afrika ülkelerine yayıldı hem de Londra ve Lüksemburg’da olmak üzere iki adet yeni ofis açtı.

Luno yaptığı açıklada ayrıca, Afrika’nın kripto para varlıklarını en erken benimseyen bir pazar olmasa da, müşteri tabanlarının dörtte üçüne karşılık geldiğini belirtti. Özellikle Kenya, Gana gibi ülkelerde kripto paraların benimsenme oranı çok daha yüksek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner