Yükleniyor...

Bitcoin Artık Altından Daha Düşük Bir Enflasyona Sahip

Uzun bir süredir beklenen Bitcoin (BTC) Yarılanması nihayet gerçekleşti ve madencilere blok başına verilen 12.

bitcoin artik altindan daha dusuk bir enflasyona sahip

Uzun bir süredir beklenen Bitcoin (BTC) Yarılanması nihayet gerçekleşti ve madencilere blok başına verilen 12.5 BTC ödül 6.25 BTC seviyesine indi.

Yaşanan bu değişikliğin kripto ekosistemini nasıl yeniden şekillendireceğine dair aylardır birçok spekülasyon piyasalarda dolaştı. Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşecek şekilde tasarlanan yarılanma etkinliği, Bitcoin madencileri için bir paradigma değişimini temsil ediyor.

Electric Capital tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in artık altından daha düşük bir enflasyona sahip olduğu vurgulanıyor.

Bu Yarılanma, Bitcoin’in Üçüncü ve En Çok Beklenen Yarılanması

Google’da “Bitcoin Halving” aramaları son haftalarda inanılmaz bir şekilde yükseldi. 2016 yılında gerçekleşen yarılanmaya göre ise arama trendleri %37 daha yüksek bir seviyeye çıktı.

Gerçekleşen yarılanmanın Bitcoin’in fiyatı üzerindeki etkisi birçok analist tarafından farklı tahminleri içeriyor. Bu tahminler arasındaki makas oldukça açık. Bazı analistler 100.000 dolar, 288.000 dolar hatta 1.000.000 dolar gibi fiyatlara katalizör etkisi yapacağını düşünürken bir kesim ise hiçbir etkisinin olmayacağını iddia ediyor.

Kasım 2012’de gerçekleşen Bitcoin’in ilk yarılanması, BTC’nin 11 dolara ulaşmasına sebep oldu. Daha sonra ise lider kripto varlık 2015 yılının Temmuz ayında 1.150 dolar seviyesine yükseldi.

Bir sonki yarılanma ise 2016 yılının Temmuz ayında BTC 650 dolar civarındayken gerçekleşti ve ertesi yıl Bitcoin 3.150 dolar seviyesine yükseldi daha sonra ise uzun vadeli bir ayı piyasasına başlamadan önce en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar seviyesine çıktı.

Gerçekleşen bu yarılanmanın, Bitcoin üzerindeki etkisini de ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 8.743 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner