Yükleniyor...

Paribu CEO’su Yasin Oral, Fortune Türkiye’nin Sorularını Yanıtladı

Türkiye’nin en yüksek hacimli dijital varlık işlem platformu Paribu’nun CEO’su Yasin Oral, Instagram’da Fortune Türkiye’nin Finans Editörü Ersan Taylan Çıplak’ın sorularını yanıtladı.

Paribu Yasin Oral Fortune Türkiye

Türkiye’nin en yüksek hacimli dijital varlık işlem platformu Paribu’nun CEO’su Yasin Oral, Instagram’da Fortune Türkiye’nin Finans Editörü Ersan Taylan Çıplak’ın sorularını yanıtladı.

Oral, pazarın son durumuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, kripto paraların normal finansal sistemlerdeki boşlukları doldurmak için ortaya çıktıklarını, özellikle Bitcoin’in kurgu bakımından altına çok benzediğini söyledi. Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak çok ilgi gördüğüne değinen Oral, en büyük kripto paranın ödeme aracı olarak yeterli olmadığının ve sistemin henüz kendini buna adapte edemediğinin altını çizerken, Bitcoin’in bu eksikliklerinden ötürü yeni altcoin’lerin ortaya çıktığına değindi.

“Kripto Paralarla Blokzincir Karıştırılıyor” 

Açıklamalarında kripto paralarla blokzincirin karıştırıldığına dikkat çeken Paribu CEO’su, “Blokzincir bu işin teknolojisi. Kripto paralar ise bu teknolojinin gündelik hayatta uygulandığı en iyi örnek” derken kripto paraları öne çıkaran faktörleri şu şekilde sıraladı:

Kripto para birimlerinin merkeziyetsiz yapıları onları fiat para birimlerinden ayırıyor. Herhangi birisinin kontrolünde değiller, herhangi bir aracı bulunmuyor ve birden fazla kullanıcının bir araya gelmesiyle çalışan teknolojilere sahipler.

Ülke olarak blokzincir teknolojisi konusunda trenin kaçırılmadığını söyleyen Oral, “Blokzincir aslında bir metodoloji. İşin çok başındayız. Adapte olan değil, geliştirici olan tarafta yer almak gerekiyor” dedi.

“Sadece Türk Müşterilere Hizmet Vererek Dünya Platformları Arasında İlk 16’ya Girdik” 

2016’da sektördeki eksikleri görüp bu eksiklikleri tamamlamak için kendisinin öncülüğünde bir yazılım ekibi ile çalışmalara başladıklarını ifade eden Oral, 14 Şubat 2017’de Paribu’nun işleme açıldığını ve 3 ay gibi kısa bir süre içinde pazar lideri olduklarını söyledi.

Oral, 2017 yılının Aralık ayındaki boğa sezonunda hacim bakımından dünyadaki platformlar arasında ilk 16’ya girdiklerini ve bunu sadece Türk müşterilere hizmet vererek başardıklarını belirtti.

“İnsanların Kafası Karışsın İstemiyoruz” 

Paribu’nun daima pratik olanı sunduğunu ifade eden Oral, Paribu’ya kafa karıştıracak özellikler eklemediklerini, bunun bir teknik eksiklik değil, bir strateji olduğunu ifade ederek, “Bildiğimiz finansal aracı kurumlarının birçoğu bugün Paribu’nun sahip olduğu kullanıcı sayısına sahip değil. Kullanıcılarımızın çok büyük bir kısmı daha önce finansal enstrümanlarla tanışmamış kişiler” dedi. Bu kişilerin online bankacılıkta havale/EFT kullanımı dışındaki alanları kullanmaktan imtina ettiğini söyleyen Oral, “Ancak Paribu ile ekosisteme çok büyük hızda adapte oldular” diye konuştu.

Paribu’nun günlük ortalama 12-13 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olduğunun altını çizen Oral, zaman zaman günlük hacimlerinin 40-50 milyon dolara kadar çıkabildiğini ve 22 kripto parayı listeleyerek bu konuda Türkiye’de bir numara olduklarını belirtti.

“Komisyon Oranlarında Düzenlemeye Gideceğiz” 

Giriş komisyon aralıklarının binde 2,5 ila binde 3,5 aralığında olduğunu söyleyen Oral, 100 bin TL üzerindeki hacimde Paribu’dan daha düşük komisyonla hizmet sunan platformun bulunmadığını belirtti. Oral, giriş komisyonlarında düzenlemeye gideceklerinin müjdesini verdi.

Paribu’nun fiat para ile hizmet sunan bir borsa olduğunu belirten Oral, bunu dünyada yapabilen çok az platform olduğunu, kripto para-kripto para işlem hizmeti veren platformlara göre fiat para ile çalışan platformların komisyon oranlarının daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

“Kripto Paranızla Kahve Alabileceğiniz Bir Projemiz Var” 

Oral, Paribu’da yeni uygulamalar olacak mı sorusuna ise, “Çok kısa zaman sonra Paribu’nun yeni versiyonu çıkacak. Bunun yanı sıra kripto paranızla kahve almak gibi kripto paraların gündelik hayatta kullanımını sağlayacak bir projemiz var” yanıtını veren Oral, blokzincir teknolojisi üzerine önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Oral, “Blokzincir konusunda ciddi bir emeğimiz var. Türkiye’de yazılmış Paribu blokzincir ağını birkaç ay içerisinde duyuracağız” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner