Yükleniyor...

Son Dakika: 3’üncü Bitcoin Halving (Yarılanma) Gerçekleşti! Şimdi Ne Olacak?

Her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin halving (yarılanma) etkinliğinin 3'üncüsü dakikalar önce 630.

Bitcoin Halving Bitcoin yarılanma 2020

Her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin halving (yarılanma) etkinliğinin 3’üncüsü dakikalar önce 630.000’inci blokta gerçekleşti. Madencilere çıkardıkları blok başına verilen ödül, 3’üncü Bitcoin halving etkinliği ile bir daha asla artmayacak şekilde 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düştü.

Bitcoin halving etkinlikleri Bitcoin’lerin toplam arzına ulaşılana kadar sürecek. Şimdiye kadar toplam Bitcoin arzının (21 milyon) yüzde 85’inden fazlası (18.3 milyon) zaten çıkarıldı. Bitcoin’in bir sonraki halving etkinliği ise 2024 yılında gerçekleşecek.

Bir önceki halving etkinliği 7 Temmuz 2016’da gerçekleşmiş, 25 BTC olan blok ödülü 12.5 BTC’ye düşmüştü. Bitcoin fiyatı ikinci halving etkinliğini öncesinde yükselişe geçmiş, 2015’in Ağustos ayında 200 dolar seviyelerinde olan Bitcoin fiyatı Haziran 2016’da 770 dolar seviyelerine ulaşmıştı. Öte yandan en büyük kripto para biriminin fiyatı yazım sırasında yaklaşık yüzde 0,08’lik düşüşle 8.554 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bitcoin şu anda 156.7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bitcoin halving etkinliğinin etkisiyle Bitcoin fiyatı son 1 yılda yüzde 16’dan fazla değer kazandı. Yükseliş bununla sınırlı kalmadı ve Bitcoin fiyatı 2019’un başından bu yana yüzde 119’dan fazla yükseldi. Peki bu yükseliş devam edecek mi, şimdi ne olacak?

Halving Tamam, Sırada Ne Var?

İlk olarak, Bitcoin’i enflasyona daha az duyarlı hale getirmek için BTC ihracı yavaşlayacak. Bununla birlikte, yatırımcılar dalgalanmaların arttığı bir Bitcoin rallisi beklerken, madenciler çıkardıkları BTC başına daha düşük ödüller kazanacak. Blok ödülü yarılanması, Bitcoin madencileri tarafından elde edilen kazançların anında etkin şekilde yarıya ineceği anlamına geliyor. Ancak işletme maliyetleri aynı kalacak, bu da toplam karlılığın ciddi şekilde etkileneceği anlamına geliyor. Bu yüzden bazı madencilerin cihazlarını kapatılması ya da farklı kripto paraların madenciliğine yönelmesi gündeme gelebilir.

Uzmanlar, madenciler için operasyonların karsız hale gelmesi durumunda madencilerin ekipmanlarını satmaya başlayarak piyasada çıkabileceklerini belirtiyor. Büyük bir madencilik yüzdesi makinelerini kapatırsa, bu bir süre için ağı yavaşlatabilir.

Peki yatırımcıların durumu ne olacak? Uzun vadede azalan arzın fiyatı yükseltmesi bekleniyor. Bu da uzun vadeli BTC yatırımcılarının kar edebileceği anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner