Yükleniyor...

Bitcoin Arzında Hakimiyet: Asya Yükseliyor!

Glassnode, Bitcoin arz hakimiyetinin son iki yılda önemli ölçüde değiştiğini ve Asya'da yükseliş yaşandığını belirtti.

bitcoin arz hakimiyeti

Glassnode, Bitcoin arz hakimiyetinin son iki yılda önemli ölçüde değiştiğini ve Asya‘da yükseliş yaşandığını belirtti.

Bitcoin arzı üzerindeki hakimiyet dengesinde, ABD‘nin güç kaybettiği ve Asya’nın yükseliş yaşadığı görüldü. Önceki boğa sezonunun tersine ilerleyen hakimiyet değişiminde, ABD’deki kripto baskıları etkili oldu.

Glassnode verilerine göre, ABD‘li kuruluşlar, önceki yılın haziran ayına göre yüzde 11 daha az BTC tutuyor. Ancak Asya, işlem saatlerinde yüzde 9,9 oranında artışla BTC alımı gerçekleştirdi.

Bitcoin Hakimiyeti El Değiştiriyor

Bitcoin arzı üzerinden hakimiyet verilerini inceleyen Glassnode, ABD‘nin kan kaybettiğini ve Asya‘nın yükselişe geçtiğini ortaya çıkardı.

BTC hakimiyet

Glassnode verilerine bakıldığında, önceki boğa sezonunda, ABD‘nin BTC arz hakimiyetinde önemli bir paya sahip olduğu görülüyor. 2020-21 boğa döneminde, Asya’dan gelen yasaklamaların ardından BTC hakimiyeti ABD’ye kaymıştı. Burada başlayan furya, Bitcoin’de güçlü bir boğa sezonu yaşattı. Ancak aradan geçen 2 sene sonra, işlerin tersine döndüğü ve Asya’nın yeninden hakimiyette güçlendiği görülüyor.

Ayrıca Glassnode, USDC ve BUSD tarafında yılların en düşük seviyesinin görüldüğünü açıkladı. USDT tarafında ise arzın rekor seviyelere ulaşmasıyla büyük değişime öncülük ettiği belirtildi.

Stablecoin‘ler, ABD baskısından en çok etkilenen kripto sektörü oldu. Stablecoin‘lerde yapılan baskılar, USDT‘nin aradan sıyrılıp 100 milyar dolara yakın bir piyasa değerine ulaşmasına yol açtı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner