Yükleniyor...

Do Kwon Bir Kez Daha Kefaletle Serbest Bırakıldı

Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon, Karadağ’daki başarılı temyiz başvurusunun ardından kefaletle serbest bırakıldı.

Do Kwon Suclamalari Siyasi Olarak Nitelendirdi

Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon, Karadağ’daki başarılı temyiz başvurusunun ardından kefaletle serbest bırakıldı.

Podgorica Asli Mahkemesi’nden yapılan resmi açıklamaya göre, savcılık tarafından daha önce yapılan kefalet anlaşmasına karşı yapılan itiraz reddedilerek Do Kwon ve Terraform Labs’in finans müdürü Han Chang-Joon’un bir sonraki yasal işlemlere kadar ev hapsinde tutulmasına karar verildi. 

Kişi Başı 436.000 Dolar Kefalet Ödeyecekler

Mahkeme, 12 Mayıs’ta yapılan duruşmada belirlenen kefalet şartlarını yeniden kabul ederek, ikilinin gözaltından serbest bırakılmaları için her birinin 436.000 dolar ödemesini kararlaştırdı. 

Do Kwon ve Chang-Joon şu anda sıkı kefalet koşulları altında ve Karadağ’daki yasal ikametgahlarını terk edemiyorlar. Yerel polis tarafından yakından takip edilecek olan ikilinin ikamet ettikleri yeri terk etmeleri ya da gözetim tedbirlerini ihlal etmeleri halinde kefaletleri iptal edilecek. 

Kwon ve Chang-Joon, Joon’a ait bir daire, park yeri ve bodrum için bir satış sözleşmesi ve mülk kaydının kanıtlarını içeren kişisel ve mali bilgileri yerel makamlara sağladı. 

Kwon’un bir araca ait fatura ve banka hesap dökümleri sunduğu bildirilirken, kefalet şartları sanıkların ülkeden kaçma girişiminde bulunmalarını engelleyecek şekilde belirlendi. Kwon ve Chang-Joon, ülkeyi terk etmeye çalışırken sahte seyahat belgeleri kullandıkları iddiasıyla Mart 2023’te Karadağ’da tutuklanmıştı. İkilinin orijinal pasaportlarına Ekim 2022’de Güney Kore’de el konulmuştu. 

Podgorica Yüksek Mahkemesi, kurucu ortakların sahip olduğu Belçika pasaportlarının ve kimlik kartlarının gerçekliğinin doğrulanmasının zaman gerektireceğini belirtirken, üzerinde anlaşmaya varılan kefalet miktarının sanıkların mevcudiyetini güvence altına almak için yeterli bir garanti olduğuna inandığını söyledi. 

Interpol tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarılan Do Kwon, ABD’de bir dizi dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya. Bunun yanı sıra Güney Kore, Do Kwon’u yargılamak için iadesini talep ediyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner