Yükleniyor...

Bitcoin Borsa Yatırım Fonu “Bitcoin ETF” Nedir?

Bu yazımızda Bitcoin ETF nedir, Bitcoin ETF ne işe yarar, Bitcoin borsa yatırım fonu nedir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Bitcoin Borsa Yatırım Fonu Bitcoin ETF Nedir

Bu yazımızda Bitcoin ETF nedir, Bitcoin ETF ne işe yarar, Bitcoin borsa yatırım fonu nedir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Yatırım dünyasının en sıcak alanlarından ikisinin er ya da geç buluşması kaçınılmaz gibi duruyor. Borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) artan popülaritesinden yararlanmak isteyen yatırımcılar için bir Bitcoin ETF’si oldukça iyi bir fırsattır. Bununla birlikte, ilk Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmeye çalışılırken birçok problemle karşı karşıya kalındı. Bunun nedeni, dünyadaki en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in büyük ölçüde kontrolsüz kalmaya devam etmesi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ETF’nin yeni ve büyük ölçüde denenmemiş kripto para birimi piyasasına odaklanmasına izin vermekte tereddüt etmesi.

Bir Bitcoin ETF’si Nasıl Çalışır?

Bir Bitcoin ETF’sinin potansiyel yararlarına ve risklerine bakmadan önce, bir adım geriye gidelim ve bir Bitcoin ETF’sinin ne olduğuna bakalım.

ETF, belirli bir varlığın veya bir varlık grubunun performansını izleyen bir yatırım aracıdır. ETF’ler, yatırımcıların ETF tarafından takip edilen varlıklara sahip olmadan yatırımlarını çeşitlendirmelerini sağlar. Sadece kazançlar ve kayıplara odaklanmak isteyen kişiler için ETF’ler bireysel varlıkları alıp satmaya daha basit bir alternatif sunar. Ayrıca, birçok geleneksel ETF, video oyunu endüstrisini ve ilgili işletmeleri temsil eden hisse senetleri gibi ortak bir şeyleri olan daha büyük yatırım sepetlerini hedeflediğinden yatırımcıların işletmelerini kolayca çeşitlendirmelerini sağlar.

Bir Bitcoin ETF’si dünyadaki en popüler dijital para biriminin fiyatını taklit eden bir şeydir. Bu, yatırımcıların karmaşık Bitcoin ticareti sürecinden geçmeden ETF’ye alım yapmalarını sağlar. Dahası, ETF sahipleri doğrudan Bitcoin’e yatırım yapamayacakları için kripto para birimi yatırımcılarının ihtiyaç duyduğu karmaşık depolama ve güvenlik prosedürleri konusunda endişelenmek zorunda kalmazlar.

Neden Sadece Bitcoin’e Yatırım Yapılmıyor?

Bir Bitcoin ETF’si sadece kripto para biriminin fiyatını yansıtıyorsa neden ortadaki adamla uğraşıyorsunuz? Neden doğrudan doğruya Bitcoin’e yatırım yapmıyorsunuz? Bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, yukarıda belirtildiği gibi, yatırımcıların Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili güvenlik prosedürleriyle uğraşması gerekmez. Ayrıca, süreçte kripto para birimi borsalarıyla uğraşmanıza gerek yoktur: Yatırımcılar ETF’yi geleneksel borsalar ve pazarlar aracılığıyla alabilir ve satabilirler.

Bitcoin’in kendisinden ziyade bir Bitcoin ETF’sine odaklanmanın başka bir önemli faydası var. ETF bir yatırım aracı olduğundan yatırımcılar gelecekte Bitcoin fiyatının düşeceğine inanırlarsa ETF’nin hisselerini açığa satış yapabilir. Bu, geleneksel kripto para birimi piyasasında yapılabilecek bir şey değildir.

Son yıllarda kripto paralar ve token’lar giderek daha popüler hale gelse bile, belki de en önemlisi ETF’ler yatırım dünyasında kripto para birimlerinden daha iyi anlaşılmaktadır. Kripto para birimi alanında yer almak isteyen, ancak tüm giriş ve çıkışlar hakkında bilgi edinmek için gereken zaman olmayan bir yatırımcı, halihazırda daha iyi bir anlayışa sahip olması muhtemel bir araç alım satımına odaklanabilir.

Bitcoin ETF Onayına Giden Yol

Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmek isteyen firmalar düzenleyici bugüne kadar kurumlarla zor bir dönem geçirdi. Facebook gibi önemli şirketlerin yatırımcıları arasında yer alan Cameron ve Tyler Winklevoss, Gemini isimli bir kripto para borsasını da işletiyorlar. 2017’de Winklevoss Bitcoin Trust adlı bir Bitcoin ETF’sini başlatmak istedikler. Başvuruları SEC tarafından reddedildi. SEC’in başvuruyu reddetmesinin nedeni ise Bitcoin’in büyük ölçüde düzenlenmemiş olan borsalarda işlem görmesi ve manipülasyonlara, aldatmacalara açık olmasıydı. Bununla birlikte, Winklevoss kardeşler çabalarından vazgeçmediler. 19 Haziran 2018’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi onlara borsada işlem gören ürünler için Winklevoss IP LLP adlı bir firma için patent verdi.

Winklevoss kardeşler, bir Bitcoin ETF’yi başarıyla başlatan ilk kişi olmayı düşünen tek kripto para birimi meraklıları değil. Bitcoin vadeli işlemlerinin gerçekleşmesinden sorumlu borsa olan Cboe Global Markets, Inc. (CBOE), SEC’in kripto para birimi ile ilgili ETF’lere de izin vereceğini umuyor. Cboe, Winklevoss kardeşlerin ETF teklif edileceği borsa olan Bats Global Markets, Inc.’i de satın aldı.

Bitcoin ile ilgili projeleri bulunan ve bir fintech şirketi olan VanEck ve SolidX, 2018 yılında VanEck SolidX Bitcoin Trust ETF (XBTC) için planlarını açıkladı. Bu ETF, ETF Trendleri’ne göre 200 bin dolarlık hisse fiyatı ile açılacak kurumsal yatırımcıları hedef alacak. XBTC, bir grup Bitcoin alım satım masası ile ilgili bir endeksi izlemek için tasarlandı. Buradaki fikir, ETF’in odağını biraz genişleterek XBTC’nin SEC’in Bitcoin ile bağlantılı fonlar hakkındaki endişelerini giderebileceği yönünde.

VanEck CEO’su Jan van Eck, düzenleme sürecinde şu anda yol alan diğer yapılardan daha iyi bir şey yapabileceklerine inanıyor. Uygun şekilde yapılandırılmış fiziksel olarak desteklenmiş bir Bitcoin ETF’si, Bitcoin fiyatına maruz kalmak için tasarlanacak ve bir sigorta bileşeni, hissedarların Bitcoin tedarik ve işletme risklerine karşı korunmasına yardımcı olacak.

Bitcoin ETF’sinin Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin topluluğundaki birçok kişi, ETF onayı beklentisinden heyecan duyuyor. Kripto para biriminin, piyasanın ve ona güç veren teknolojinin çeşitli şekillerde fayda sağlayacağına inanıyorlar. Birincisi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini meşrulaştıracağına inanıyorlar. Bir ETF, ana akım yatırımcıların paralarını kripto para birimlerine koymalarını ve bir cüzdan oluşturmak ve özel anahtarları güvence altına almak gibi teknolojinin karmaşıklıklarıyla uğraşmak zorunda kalmadan fiyat hareketleri hakkında spekülasyon yapmalarını kolaylaştıracaktır.

İkincisi, yatırımcılara düzenlenmiş komisyoncular aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmanın bir yolunu verecek ve bu da güveni artıracaktır. Bu tür bir yatırım, bilgisayar korsanlığına ve hırsızlığa karşı sigortalanacak, dolayısıyla yatırımcıları kayıplardan koruyacaktır. Son olarak, kripto para birimlerinin meşrulaştırılması fiyatı önemli ölçüde artıracaktır. Bu da tüm Bitcoin sahipleri için daha fazla değer yaratır.

Peki dezavantajlardan söz edecek olursak? Birçok kişi SEC onayının dezavantajlarını görüyor. İlk olarak, bir ETF aracılığıyla yatırım yapmak, kripto para birimlerinin inşa edildiği merkeziyetsizlik ilkesine aykırıdır. Bir ETF aracılığıyla Bitcoin satın alanların onlar üzerinde hiçbir kontrolü olmayacaktır. Kripto paraları tutmak ve güvence altına almak için bir emanetçiye – güvenilir bir üçüncü tarafa – güvenmek zorunda kalacaklardı. ETF’ler başarılı olursa, bilgisayar korsanları için hedef haline gelebilecek devasa gözetim sistemleri oluşturabilirler.

İkincisi, onay aynı zamanda birçok Bitcoin sahibinin Bitcoin teknik incelemesinde öngörülen haklara ve sorumluluklara sahip olmayacağı anlamına gelir. Tasarım gereği, sahiplerin teknolojinin nasıl çalıştığı konusunda bir tür oy hakkı olması gerekiyor. Bitcoin ayrı bir kuruluşun kontrolü altında olan yatırımcılar, Bitcoin protokolünün fikir birliği ve yönetiminde söz sahibi olamaz. Yönetici özel anahtarları elinde tutacağından, fon yöneticisi kritik kararlar alacak ve paydaşlar adına konuşacaktır. Ayrıca, yumuşak bir çatallanma durumunda yönetici, platform değişikliklerini benimseyip benimsemeyeceğine karar verecektir.

Son olarak, ABD güvenlik komisyonu, ETF’leri onaylamayı reddetme nedenleri olarak dolandırıcılık ve manipülasyon gösterdi, ancak durum tam tersi olacaktır. Bu tür araçlar, Bitcoin piyasasını kısa devre gibi faaliyetler yoluyla manipülasyona açar.

Özetle

SEC şu ana kadar herhangi bir kripto para ETF’sini onaylamamasına rağmen yatırımcılar iyimser olmaya devam ediyor. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndaki bir kaynak, bir Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığının son derece yüksek olduğunu söyledi.

SEC ayrıca, kamuoyunun yorumlarına Bitcoin ETF uygulamalarını açtı ve yorum yapanların büyük çoğunluğu yeni ürün için onay verilmesi yönünde görüş bildirdi. İlk Bitcoin ETF’leri piyasaya sürüldüğünde hem kripto para meraklıları hem de geleneksel yatırımcılar katıldığı için erken başarı görmeleri muhtemeldir. Buna karşılık, Bitcoin ETF’lerinin yükselişi Bitcoin fiyatında yükselişe yardımcı olabilir ve diğer birçok kripto para birimi, Bitcoin performansına yakından bağlı olduğundan genel olarak kripto para piyasasında yükseliş görüşebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner