Yükleniyor...

Durdurulamadı! Facebook’un Libra’sı Görücüye Çıktı!

Sosyal medya devi Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, üzerinde çalıştıkları dijital para birimi Libra hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Libra

Sosyal medya devi Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, üzerinde çalıştıkları dijital para birimi Libra hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Zuckerberg, Libra’nın Hindistan’da ve aynı zamanda Meksika’da testlerinin yapıldığını açıkladı.

Haziran ayında duyurulan Libra, ABD doları, Singapur doları, Euro, Japon yeni ve İngiliz sterlini içeren bir para birimi sepeti ile desteklenecek. Dijital para Facebook başta olmak üzere büyük finans şirketlerinin desteğiyle kurulan Libra Vakfı tarafından kontrol edilecek. Bu şirketlerden bazıları PayPal, Visa, Mastercard, Uber ve Mercado Libre.

The Verge’nin haberine göre Facebook, Libra için test çalışmalarına çoktan başladı. Zuckerberg’e göre Libra için Hindistan’da bir test yapıldı ve Meksika için de çalışmalar yapılıyor. Bu konuda Facebook CEO’su şunları söyledi:

“Hindistan’da bir testimiz var. Meksika’da ve bunun yaygınlaşması için bir sürü başka ülkede çalışıyoruz. Amacımız bu yılın sonundan önce Libra’nın mevcut para birimlerinin olduğu pek çok yerde ortaya çıkmasını sağlamak.”

Ayrıca Zuckerberg, Libra ekosistemi ve gelecekte bu ekosistemi nasıl genişletmeyi planladıklarından da bahsetti. Facebook CEO’su Libra girişimi etrafında daha büyük ve daha egzotik bir projeleri olduğunu açıkladı.

Facebook, zaman içinde ortaya çıkabilecek tüm yasal düzenleme sorunlarıyla başa çıkmak için projeyi erken ilan etmeye karar vermiş durumda. Dünyanın dört bir yanındaki pek çok düzenleyici Libra’nın para politikaları ve ülke egemenliği üzerindeki etkileri konusunda endişe duyuyor. Zuckerberg, kripto para birimini piyasaya sürmek için çok uzun süredir çalıştıklarını belirtiyor.

Libra’nın Facebook kullanıcıları tarafından kullanılması bekleniyor. Şu anda dev sosyal medya ağının aylık 2.4 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Kripto para projesinin kullanıcılarının işlemlerinin kolaylaştırması ve işlem ücretlerini minimize etmesi bekleniyor. Bireyler, dijital varlık Libra’yı Facebook Messenger, WhatsApp veya Calibra adında özel bir cüzdan üzerinden kullanabilecekler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner