Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) 2019’un İlk Çeyreğinde Dibi Görebilir

Bitcoin, geçen yıl Aralık ayında 3.

Bitcoin Dip

Bitcoin, geçen yıl Aralık ayında 3.122 dolar (Bitstamp) seviyesine kadar düşerek yüzde 82’nin üzerinde değer kaybetti. Uzmanlar ve piyasa analistleri 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılacağı tahmininde bulunsada piyasa ters yönde hareket etmeyi tercih etti. Bu düşüşler sırasında sürekli ve ısrarla “Bitcoin dibi görmüş olabilir mi” sorusu soruldu.

Delphi Digital’den yaptığı son araştırma, Bitcoin’in 2019’un ilk çeyreğinde düşüşe geçeceğini gösteriyor. Delphi Digital, bu sonuca ise Bitcoin ağındaki UTXO’lar üzerinde bir analiz yaparak vardı. UTXO, Bitcoin işlemlerinde harcanmayan çıktı anlamına geliyor. Rapor, 1 yıl, 5 yıl, 2-3 yıl ve hatta 3-6 aylık bir zaman diliminde UTXO modellerini derinlemesine ele alıyor. Bitcoin her boğa koşusu veya ayı piyasası sırasında basit bir kalıba sahip. Boğa koşusu sırasında yeni yatırımcılar UTXO bandının aşağı çekilmesine neden olan yeni adresler oluşturuyorlar. Bir ayı piyasasında ise UTXO çizgisi tekrar yükseliyor ve bir noktada en yüksek seviyeye ulaşıyor. UTXO hareketlerini daha derin anlamak için 1-2 yıl, 2-3 yıl, 3-5 yıl ve hatta 5+ yıldan fazla olan uzun bir süreç analiz ediliyor.

2019’un İlk Çeyreğinde Dip Görülebilir

Grafiğe göre, 1 yıllık UTXO bandı, fiyatın astronomik olarak yükseldiğinde aşağı çekiliyor. Bu, yatırımcıların kripto paralarını satmak için borsalara yöneldikleri anlamına geliyor. 2018’de bantta önemli bir düşüş yaşandı. Çünkü insanlar yüksek fiyattan Bitcoin’lerini satmak için borsalara akın etti. Sonuç olarak ise ayı piyasasına doğru önemli bir satış baskısı oluşmuş oldu. En ilginç kısım ise 5 yıl boyunca UTXO bandının düz kalmış olması. Bu da erken yatırımcıların Bitcoin’lerini hiç elinden çıkarmadıkları anlamına geliyor. Bu süreçte elden çıkarılmayan Bitcoin’lerin büyük bir kısmı Satoshi’nin elindekilerden ve kayıp Bitcoin’lerden oluşuyor. Chainalysis, yaklaşık 2.78-3.79 milyon Bitcoin’in muhtemelen kaybolduğunu tahmin ediyor. Satış baskını düşüren bir diğer bir faktör, Bitcoin’in dolaşımını azaltan blok ödüllerinin yarı yarıya düşürülmesi. Bir sonraki yarılanma 25 Mayıs 2020’de gerçekleşecek ve ağdaki blok ödülünün 12.5’ten 6.25’ye düşeceği öngörülüyor. Arzdaki düşüş doğal satış baskısını açıkça azaltacak.

Rapor, eski Bitcoin sahiplerinin UTXO bandının uzun zamandır düz kalması için gösterdikleri direncin artık sonuna gelindiğini gösteriyor. Öte yandan, 1 yıllık UTXO bandı dibe vurduktan sonra bir büyüme eğilimine girmiş ve bu davranış 2014 yılındaki eğilime çok benziyor. Özetle Delphi Digital’in raporu, Bitcoin’de dibin 2019 yılının 1. çeyreğinde bir yerde görüleceğini, 17 Nisan 2020’de en yüksek seviyelere ulaşılacağını ve bir sonraki dibin ise 2022 Nisan ayında görüleceğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner