Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ATM Sayısında Yükseliş Devam Ediyor

Dünya genelinde Bitcoin (BTC) ATM sayısı, 2019 yılından itibaren %70 artarak 7.

Bitcoin ATM Sayısında Rekor Yükseliş

Dünya genelinde Bitcoin (BTC) ATM sayısı, 2019 yılından itibaren %70 artarak 7.500’e ulaştı. Lider kripto varlığın Amerika’da yaşadığı devlet baskısında rağmen, Bitcoin ATM’lerinin 5.422 tanesi Amerika’da yer alıyor.

Dünya’nın en önemli kripto varlığı olan Bitcoin’in değişken doğasına rağmen, geleneksel finans sisteminde yaşanan belirsizlikler arttıkça, kripto varlıklara olan ilgi de artmaya devam ediyor.

Dünya çapında Bitcoin ATM’lerini izlemek üzere kurulmuş olan Coin ATM Radar verilerine göre, 2020 yılının başından günümüze kadar 1.200 yeni ATM kurulmuş durumunda.  Dünya’nın ilk Bitcoin ATM’si 29 Ekim 2013 tarihinde Vancouver şehir merkezinde yer alan Waves adlı kahve dükkanında kuruldu. 2013’ten 2018 yılına kadar ATM sayısı 2.000’e ulaşırken, son yıllarda ise ciddi bir artış söz konusu.

Bununla birlikte küresel pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgınından sonra, her ne kadar kripto varlıklarda düşüşler gözlense de, daha fazla insan kripto para birimlerini güvenli liman olarak kabul etmeye başladı. Bununla birlikte de kripto varlıklar hayatımızda daha fazla yer etmeye başladı.

Özellikle ABD %70’lik pay olan 5.422 ATM ile lider konumda bulunurken, ikinci sırada %9.5 ile Kanada, üçüncü sırada %3.7 ile Birleşik Krallık ve dördüncü sırada ise %1.8 ile Avusturya yer alıyor.

ABD merkezli Bitcoin ATM üreticisi Genesis Coin, toplam 2,575 kurulum (yüzde 33,8) ile ATM imalat sektöründe en üst sırada yer alıyor ve bunu Genel Bayt (yüzde 30,7) ile takip ediyor.

Yazım itibari ile lider kripto varlık Bitcoin (BTC) 6.902 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner