Yükleniyor...

Bitcoin’e (BTC) Ciddi Rakip Geliyor: Microsoft İnsan Vücudunun Hareketlerinden Kripto Para Üretecek

Microsoft, pahalı madencilik teçhizatlarının yerine vücut ısısına dayanan yenilikçi bir kripto para biriminin patentini aldı.

Bitcoin BTC En Ciddi Rakibi Geliyor Microsoft İnsan Vücudundan Kripto Para Üretecek

Microsoft, pahalı madencilik teçhizatlarının yerine vücut ısısına dayanan yenilikçi bir kripto para biriminin patentini aldı. ‘Vücut Aktivitelerinin Verilerini Kullanan Kripto Para Sistemi’ başlıklı patent 26 Mart’ta ortaya çıktı.

Madencilik Ekipmanları Yerine Vücut Isısı

Patentin açıklamasına göre, farklı insan vücudu aktiviteleri (bir kullanıcı çevrimiçi olarak belirli bir görevi yerine getirdiğinde yayılan ısı veya hatta beyin dalgaları gibi) madencilik ve iş kanıtı (PoW) için kullanılabilecek.

Patent, pahalı ve yoğun bir donanıma dayanmadan karmaşık hesaplama sorunlarını bilinçaltı olarak çözebileceğini iddia ediyor.

Patent, belirli görevlerin ne kadar etkinlik ürettiklerine bağlı olarak hesaplama enerjisini buna göre azaltacağını veya artıracağını belirtmektedir. İnsan vücudu aktivite verilerini kullanan kripto para sistemi, büyük olasılıkla giyilebilir bir cihaza komut veren bir sunucu üzerinden çalışacaktır.

Vücut aktivite verileri, kullanıcının algılanan vücut aktivitesine dayanarak üretilebilir. Kullanıcının cihazına iletişimsel olarak bağlı bir kripto para birimi sistemi, vücut aktivite verilerinin kripto para birimi sistemi tarafından belirlenen bir veya daha fazla koşulu karşılayıp karşılamadığını doğrulayabilir ve vücut aktivite verileri doğrulanmış olan kullanıcıya kripto para birimi kazandırabilir.

Bu aşamada Microsoft henüz bu yeni kripto para biriminin özellikle herhangi bir Blockchain’e dayanıp dayanmayacağını veya yazılım devinin kendi ağını oluşturup oluşturamayacağını henüz açıklamadı.

Bitcoin (BTC) Madenciliği ve Enerji Tüketimi

Bitcoin ağı yüksek güvenlik seviyesi nedeniyle övülürken, bir BTC işlemi 780.650 Visa işleminden daha fazla CO2 üretir. PoW tabanlı kripto para birimi Şili’den daha fazla güç tükettiği araştırmalarla ortaya konmuştur.

Bunun da ötesinde, eski ASIC madenci ekipmanlarının yüzde 98’i doğrudan çöpe gidiyor, çünkü kullanım fayda durumları çok çabuk değişiyor, böylece dağ boyutunda e-atık yığınları oluşuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner