Yükleniyor...

Blockchain Yatırımlarında ABD-Çin Mücadelesi

New York merkezli araştırma şirketi CB Insights'ın hazırladığı rapora göre Blockchain ile ilgili girişimlere Çinli yatırımcıların son zamanlarda daha çok ilgi gösterdiğini ortaya koydu.

Amerika Cin Blockchain Mucadelesi

New York merkezli araştırma şirketi CB Insights’ın hazırladığı rapora göre Blockchain ile ilgili girişimlere Çinli yatırımcıların son zamanlarda daha çok ilgi gösterdiğini ortaya koydu.

2019 yılını Çin, piyasadaki tüm girişim sermayesi (VC) anlaşmalarından %22’sinden sorumlu olarak kapattı. Amerika ise aynı dönemde sektördeki payını %51’den %31’e düşürdü. VC anlaşmalarının Çin’e taşınması birçok yorumcuya göre sürpriz görülmüyor. Çünkü Çin, bu konuda Dünya lideri olma stratejisi ile ilerliyor.

2019 yılı Ekim Ayı sonunda Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, tüm vatandaşlarına fırsatları kaçırmamak adına teknolojiye yatırım yapmaları talebinde bulundu. Tüm bunlara rağmen Çin Hükümeti’nin Bitcoin’e karşı sert tutumu da herkes tarafından biliniyor. Ancak tüm bu tutuma rağmen blockchain harcamaları her geçen gün artıyor ve 2023 sonuna kadar bu harcamaların 2 milyar dolar üzerine çıkması bekleniyor. ABD’de ise yasal belirsizlikler sebebi ile yatırımcılar blockchain ekosistemine yatırım yapmaktan çekiniyor.

Rapor ayrıca 2018 yılına göre 2019 yılında blockchain harcamalarının %60’a yakın bir düşüş yaşadığını ortaya koydu. Bununla birlikte 2020 yılında küresel salgın olarak hayatımıza yer edinen koronavirüsden dolayı Bitcoin’den ziyade blockchain sistemine yatırımlar hızlanabilir. Bunun başlıca sebebi ise ülkelerin kendi dijital paralarını basma düşüncesi ve kullanım kolaylığı olarak gösterilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner