Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatında Sert Yükseliş ve Düşüşler: Nedeni Ne?

Bitcoin (BTC) fiyatı için birkaç gün oldukça hareketli gelişmelere sahne oldu.

Bitcoin BTC Fiyatinda Sert Yukselis ve Dususler

Bitcoin (BTC) fiyatı için birkaç gün oldukça hareketli gelişmelere sahne oldu. Geçen hafta 11.200 dolara kadar düşüş yaşayan lider kripto para birimi dün bir anda sert bir yükseliş yaşadı. BTC, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık olarak 12.779 dolardan işlem görüyordu. Lider kripto para birimi sadece birkaç saat önce 13.000 dolarlık önemli bir seviyeye ulaşmayı başardı.

Bitcoin, sektörde satın alma baskısı devam ederken 13.000 doları vurdu. Analistler, Bitcoin’in geçen günkü işlem seansında neredeyse %9’luk bir kazanç elde etmesine rağmen daha yüksek seviyelere çıkmaya hazır olduğunu düşünüyor. Analistler, Bitcoin’in önde gelen vadeli işlem piyasalarındaki fonlama oranlarının şu anda negatif ila zar zor pozitif olduğunu belirtiyor. Bu, kripto para biriminin short pozisyonların fazla olması nedeniyle daha yüksek sıkışma alanına sahip olduğunu gösteriyor. Popüler analist il Capo of Crypto şu ifadeleri kullanıyor:

“BTC’nin 12.000 doları kırmaya çalıştığı diğer zamanlarda fonlama ve prim anlamında olumluydu. Artık tarafsız/olumsuz. Yani evet, bu sefer farklı bir yükseliş var.”

Bitcoin Neden Yükseliyor?

ABD başka bir mali teşvik tasarısına doğru ilerlemeye devam ederken temel eğilimler de yükselişte. Analistler, bu görüşmelerin sona ermesinin, ekonomiye daha fazla sermaye girişine işaret edeceği için Bitcoin’i yukarı çekeceğini söylüyor. Bununla beraber kurumsal açıklamalar da Bitcoin’i yükselişe götüren önemli etmenlerden birisi. Ardı arkasına yapılan kurumsal yatırımların yanı sıra dün PayPal’ın kripto para desteği duyurusu da Bitcoin’in yükselişini sağlayan önemli etmenlerden birisi oldu.

Çok sayıda piyasa faktörü Bitcoin’in fiyatını zaman içinde etkiledi. Mart ayında küresel bir salgının duyurulmasının ardından kripto para birimi %40 düştü, ancak istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam etti. Örneğin hepimizin zaman içinde izlediği ve fark ettiği gibi Başkan Donald Trump’ın tweet’leri Bitcoin fiyat değişimlerinde şaşırtıcı derecede önemli olduğunu kanıtladı. Başkan Trump, koronavirüs olduğunu kabul ettiğinde Bitcoin düştü. Ardından, bu haftanın başlarında, Başkan ABD seçimini kazanırsa büyük bir teşvik paketini işleme sokacağı önerisi Bitcoin’in değerini artırdı.

Neden Düşüş Yaşandı?

Bitcoin’in dün geceki bu sert yükselişi onu 13.100 seviyelerine kadar çıkarsa da daha sonra hızlı bir geri çekilme yaşandı. Bitcoin’in yaklaşık 6 dakikalık bir sürede 600 dolarlık bir çöküş yaşaması birçok analist tarafından bekleniyordu. Bu çöküşün anatomisi hakkında henüz hiçbir veri yayınlanmadı, ancak bazıları bunun vadeli işlem borsalarında bir dizi basamaklı long pozisyonlar olduğunu öne sürdü. Bu 600 dolarlık geri çekilme, Bitcoin’in bugün gördüğü en büyük düşüşe işaret ediyor. Yine de, kripto para ticaret seansında %9 arttı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner