Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Konulu Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 Film ve Belgesel

Son dönemde tüm dünyadaki insanların hayatında daha fazla yer edinmeye başlayan, en çok konuşulan konuların başında gelerek git gide yatırımcı sayısını arttıran Bitcoin (BTC) hakkında yapılmış, Bitcoin ile ilgili mutlaka izlenmesi gereken film ve belgeselleri sizler için derledik.

bitcoin belgesel ve film

Son dönemde tüm dünyadaki insanların hayatında daha fazla yer edinmeye başlayan, en çok konuşulan konuların başında gelerek git gide yatırımcı sayısını arttıran Bitcoin (BTC) hakkında yapılmış, Bitcoin ile ilgili mutlaka izlenmesi gereken film ve belgeselleri sizler için derledik.

Bitcoins In Argentina (2013):

Bitcoin’in Arjantin’deki etkisiyle ilgili bir belgesel olan Bitcoins In Argentina, Buenos Aires’te, Arjantin Pezosu’nun hızla yükselen enflasyonunu ve parasal kısıtlamalarını önlemek için Bitcoin’i kullanmaya başlayan Diego ile yapılan röportajı izleyeceğiniz bir yapım.

Bitcoins Liberating Organic Farmers (2013):

Bu kısa belgesel, küçük organik çiftçilerin, müşterilerine hiçbir ücret ve aracı olmadan doğrudan ulaşmak için Bitcoin’leri nasıl kullandığı hakkında Bitcoin Film tarafından yapılmış 5 dakika 33 saniyelik bir yapımdır.

The Bitcoins Phenomenon (2014):

SQ1.tv tarafından üretilen bu yapım, Bitcoin dünyasındaki en iyi düşünürlerle, risk sermayedarlarıyla ve girişimcilerle bu inanılmaz dünyayı derinlemesine araştırarak Gavin Andresen, Jeremy Liew, Erik Voorhees, Fred Ehrsam ve Peter Vessenes röportajlarına yer vererek izleyiciye aktarıyor.

Life On Bitcoin (2014):

Yeni evli bir çift, tüm yaşam ihtiyaçları sadece “kripto varlık” ile satın almaya başladığında hayatta kalabilir mi? sorusuna cevap almaya çalışılan bir yapım. İki hafta önce evlenen ve balayına yeni çıkmış olan Austin ve Beccy Craig, bunu öğrenmek için bir maceraya atılmaya karar verir. Austin ve Craig çiftinin 100 gün boyunca dolarsız ve nakitsiz geçirdikleri günleri anlatmaktadır. Çiftler başta zorlansa da daha sonra büyük bir rahata kavuşmuşlardır. Aynı zamanda piyasaya kendi projeleri ve yerli üretimleri ile giriş yapan VidAngel, amazon, HBO ve Netflix gibi firmalarla anlaşarak hizmet ağını genişletmiştir. Bu maceraya ortak olmak isterseniz bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

The Rise And Rise Of Bitcoin (2014):

Bu film, Bitcoin’in öngörülemez yolculuğunu belgeliyor. Ayrıca, medya başlıklarına şimdiye kadar ulaşmış olan Bitcoin ile ilgili tüm olayları kapsıyor. Filmdeki karakter Dan, yoğun bir hayat yaşayan Pittsburgh’lu 35 yaşında bir bilgisayar programcısıdır. Evliliği ve üç erkek çocuğunu büyütmenin yanı sıra Dan, zamanının çoğunu Bitcoin ile ilgili her şeyle aktif olarak ilgilenerek geçiriyor. 2011’de Bitcoin’i keşfettikten sonra, kripto varlığa olan sevgisi ve takıntısı olmaya başladığını fark ediyor. Hızla büyüyen Bitcoin dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yol boyunca, yeni finansal sınırın şekillenmesine yardımcı olan girişimcilerin ve yeni başlayanların hikayelerini takip edeceğiniz bir tür. Bitcoin topluluğu içindeki rekabetçi madencilik pazarına ve çeşitli alt kültürlere bakılarak, açık kaynaklı bir dijital para biriminin sosyal ve politik etkisini incelerken çeşitli karakterler ve görüşlerle karşılaşacaksınız.

Bitcoin In Uganda – Empowering People (2014):

Dünyanın herhangi bir yerine Bitcoin ile para göndermek günler değil dakikalar alır ve işlem ücretleri herhangi bir alternatifle karşılaştırıldığında çok düşüktür. “Bitcoin in Uganda”, para transferi için geleneksel yöntemler yerine Bitcoin kullanmanın en belirgin faydasının uluslararası para transferi yapılırken görülebileceğini anlatıyor.Amerika’ya okumaya giden Ugandalı bir öğrencinin bu faydaların insan yaşamlarında nasıl gerçek bir fark yaratabileceğine dair bir hikayeyi aktarıyor. Bitcoinlerin düşük işlem ücretleri ve uluslararası para transferlerinin getireceği avantajları anlatan filmde gelecek yıllarda olacak değişikliklerden bahsedilmiştir.

Bitcoin: The End Of Money As We Know It (2015):

Belgesel filmin hazırlayıcısı olan Torsten Hoffman, Kickstarted’da bağış toplayarak bu filmin çekilmesine katkı sağlamıştır. Belgeselde, dünya tarihinde gerçekleşen finansal krizleri ele alarak paranın, günümüze kadar uzanan evrimini konu alıyor. Andreas Antonopoulos ve Roger Ver dahil olmak üzere tanınmış kişiler ile röportajların yer aldığı belgesel, Bitcoinin ekonomiye kazandıracağı yenilikleri yalın bir dille anlatmayı başarıyor.

Deep Web (2015):

Alex Winter yönetmenliğinde çekilen ve Keanu Reeves tarafından seslendirilen bu belgesel filmin konusu Bitcoin ve Bitcoin politikalarıdır. Film Bitcoin hakkında bilinmesi gereken tüm gerçek bilgileri izleyicisine sunmuştur. İnternet hayatının “kara kutusu ve derin interneti” olarak tanımlanan film 2015 Mart ayında yayına girmiştir. Yeni internetin yükselişini araştıran bu belgesel filmde kendinizi merkezi olmayan, şifrelenmiş, tehlikeli ve yasanın ötesinde bir şeyin içinde bulacaksınız.

The Bitcoin Gospel (2015):

Bitcoin, bankasız bir para birimi veya şimdiye kadar yapılmış en büyük piramit planının taslağı mıdır? Bankalara ihtiyaç duymadan kendimiz para kazanabilirsek ne olur? gibi soruların cevaplarını bulacağınız bu belgeselin konusu, bir önceki yılın küresel mali krizini takiben 2009 yılında gerçekleşen felaketi ve bu felaketin küllerinden doğan Bitcoin’i, bankaların veya diğer arabulucuların müdahalesi veya müdahalesi olmadan para tedarik etme, tasarruf etme ve harcama şeklimizde gelgit bir değişimi anlatıyor. Kısacası, bu heyecan verici yeni dijital para birimini, artık finansal seçkinlerin kölesi olmayacağımız bir dünya vaadini taşıdığını, tüketiciler, döviz bozdurma veya dönüştürme kısıtlamaları olmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde kripto varlıkları alıp satabileceği yeni bir dünyaya girişi anlatıyor.

The Bitcoins Story (2015):

Bitcoin’in kuruluşuyla ilgili önde gelen teknologlar, vizyonerler, girişimciler ve girişim kapitalistleriyle yapılmış röportajları izleyebileceğiniz bir belgesel olarak karşımıza çıkıyor.

Ulterior States (2015):

Bir IamSatoshi yapımı olan Ulterior States, tartışmacı bir belgesel projesidir. Bitcoin’i benimseyenlerin, bu kadar önemli bir teknolojiyi nasıl keşfettiklerini, araştırdıklarını göstererek ortaya koyuyor. Film üç yılda tamamlandı. Ulterior States 2012-2015 yıllarının bir özeti olarak, bu yıllar içerisinde gelişen Bitcoin’i anlatmaktadır. Film araştırma süresince, Bitcoin ekosistemi içindeki bazı düşünce liderleriyle gerçek hayatta görüşme yapılmıştır.

Banking On Bitcoin (2016):

2016 yapımı film, internetten sonraki en çarpıcı buluş olan Bitcoin’in hayatımızı nasıl şekillendireceğini tanımlayan oyuncuları konu ediyor. Kripto parayla ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt olduğunu söyleyebiliriz. Bu devrimci teknolojinin ne olduğunu ve hayatımızı nasıl şekillendireceğini tanımlamak için savaşan oyuncuları inceliyor. Kripto varlık teknolojisinin özelliklerine, insanların yaşam tarzlarını değiştirme potansiyeline ve kapasitesine odaklanıyor. Erik Voorhees, Gavin Andresen ve Charlie Shrem bu belgesel filmin yapımında yer alıyor. Film, Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu yana kripto varlıkların ilk kullanıcıları tarafından yaşanan iniş çıkışları derinlemesine analiz ediyor.

Bitcoin Heist (2016):

Bitcoin soygunu adını taşıyan filmde, Bitcoin’in kara para aklama gibi işlerde nasıl kullanıldığına dair bir anlatım var. Dünyanın en çok aranan hırsızı yakalamak için bir Interpol ajanı, kripto varlıkları soygunu planlaması için elit bir bilgisayar korsanlığı ekibini bir araya getiriyor. Bitcoin soygun ismini taşıyan aksiyon filminde, Bitcoin’in kara para aklama işlemlerinde nasıl kullanıldığını anlatılmaktadır. Oldukça zevkli ve heyecanlı bir filmdir. Aksiyon severlerin izlemesini tavsiye ediyoruz.

Magic Money: The Bitcoin Revolution (2017):

Kripto varlıklar, özellikle de Bitcoin hakkında tutkuluysanız, bu filmi izlemelisiniz. Film, özellikle Bitcoin ile ilgili birçok sorunu cevaplamak için oluşturulan film ayrıca Bitcoin’in toplum için sonuçlarını gösteriyor. İlk dijital para biriminin oluşturulması ve geliştirilmesi bu filmde gösterilmektedir. Bitcoin ilerlemenin tek yolu mu? Paranın kontrolünün küresel kurumlardan uzaklaştırıldığı ve geri verildiği bir gelecekte geçiyor. 2017 yapımı “Magic Money; The Bitcoin Revolution” ise Bitcoin’in gizemli kökenlerini, toplumdaki rolünü ve dünyamızın geleceğini nasıl şekillendirebileceğini araştıran izlemeye değer bir başka belgesel film.

Crypto (2019):

Hollywood yıldızı Kurt Russell ve Beau Knapp’ın başrollerini paylaştığı kara para aklama temalı suç ve gerilim filmi “Crypto” 2019 yılında New York’ta gösterime girdi. Film, kripto varlık alanını kapsayan ilk profesyonel film olarak görülüyor. John Stalberg’ın yönettiği Crypto filmi, bir aldatma, yolsuzluk ve dolandırıcılık ağını çözmek için New York’a geri dönen Beau Knapp’ın oynadığı Martin adlı genç bir ajanın hikayesini anlatıyor. Film, Rus operasyonlarına, silahlarına ve kripto varlıkları kötü adamlar için iyi yapan manevralara hizmet ediyor.

Cryptopia (2020):

Cryptopia filmi ise yeni kripto varlık çağını konu alıyor. Cryptopia filmi; Bitcoin, Blockchain, ve internetin geleceği gibi konulara ilgi duyan kişilere hitap ediyor. Çevrimiçi olarak yayınlanan bu film, herkesin bu dönüşümü anlayabilmesini hedefliyor. Bu filmle, izleyen kişilerin kripto varlıklara ve kripto varlık teknolojilerine daha fazla ilgi duyması hedefleniyor. Filmin yapımcısı Torsten Hoffmann, Bitcoin’i ve ilgili teknolojileri herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner