Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Önemli Bir Ayı Piyasası Etkisiyle Karşı Karşıya Olabilir!

Bitcoin, bugün haftayı bir kez daha kazançlı bir biçimde kapatma beklentisiyle yükselişe geçti.

bitcoin ayi

Bitcoin, bugün haftayı bir kez daha kazançlı bir biçimde kapatma beklentisiyle yükselişe geçti. Lider kripto para birimi yazının yazıldığı sırada 18.590 dolardan işlem görüyordu.

BTC/USD döviz kuru, psikolojik bir direnç seviyesi olan 18.000 dolara sıçradığı için yükseliş ivmesini sürdürdü. En iyi ihtimalle, parite, söz konusu seviye etrafında güçlü bir fiyat tabanını korurken, tüm gün zayıf satış ve satın alma girişimleri arasında sallantıda kaldı. Fakat son saatte BTC tekrar harekete geçti.

Bitcoin’in yükselişi oldukça acımasız bir makroekonomik görünümle beraber ortaya çıktı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in birkaç acil Federal Rezerv borç verme programını kapatacağını açıklamasının ardından ABD hisse senedi vadeli işlemleri ve altın piyasalarındaki trader’lar daha da huysuz oldu. Bu olanaklar kurumsal kredileri ve belediye borçlanma piyasalarını desteklemekteydi. Ancak ekonomistlerin Cumhuriyetçilerin baskısı altında olduğuna inandıkları Bay Mnuchin’in kararıyla, Fed’in eyalet ve yerel hükümetleri desteklemek için kullanabileceği yaklaşık 455 milyar doları ortadan kaldırılacak.

Anti-Risk Rallisi

Bitcoin, 2020’nin tamamında Fed’in kredi olanaklarına karşı ışıltılı bir şekilde yükseldi. Birçok analist, merkez bankasının sonsuz tahvil alım politikasının getirileri düşürdüğünü kabul etti. Bu da yatırımcıları daha riskli varlıklardan getiri aramaya yöneltti. Sonuç olarak, Bitcoin, hisse senetleri ve altın, tahvillere spekülatif alternatifler gibi davranmaktan fayda sağladı.

Cuma günü, Bitcoin piyasası Mnuchin şokuyla hareket etti. Kripto para birimi, değerinin yıl sonuna kadar rekor bir seviye olan 20.000 dolara ulaştığını görmeye odaklandıkça yükseldi. Bu arada, “Bitcoin’ciler” de önümüzdeki ay ABD Hazine Bakanı başkanlığından çok yakında ayrılması nedeniyle Bay Mnuchin’i görmezden gelmiş gibi görünüyordu. Başkan seçilen Joe Biden 20 Ocak’ta yemin edecek, özellikle ABD’nin yükselen koronavirüs vakaları daha fazla kısıtlama getirdikçe, büyük olasılıkla ortaya çıkan kredi programlarını yeniden canlandıracaktı.

Bitcoin’i Bekleyen Bir Risk Var

Ancak Kongre’nin bölünmesi durumunda, yeni ödünç verme olanakları yaratmak Demokratlar için zor hale gelebilir ve bu da çıkmaza benzer bir senaryoya yol açabilir. Bu, ABD dolarını daha güçlü hale getirecek ve Bitcoin ve diğer salgın kazananları üzerinde kazançlarının bir kısmını kaybetmeleri için baskı yaratacaktır. Bu da Bitcoin’de ayı sezonunu başlatabilir.

Mnuchin hikayesi, ABD borsasında aşağı yönlü bir baskı yaratmayı bekliyor. Bu arada, Bitcoin’in S&P 500 endeksi ile olan dengesiz korelasyonu, fiyatlarını hafta sonu boyunca daha aşağıya çevirebilir (gecikmeli bir hareket olarak).

OKEx kripto borsasında yatırım analisti Ronnie Liu, şu ifadeleri kullandı:

“Derin bir tersine dönmenin olup olmayacağı henüz belli değil Piyasa, tüm zaman dilimlerinde bir boğa koşusunu yansıtıyor ve dezavantajlı bir durum halinde 16.500 ila 17.000 dolar arasındaki bölgenin güçlü bir destek sağlaması muhtemel.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner