Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) Temmuz 2017’den Beri Görülmeyen İstatistik!

Bitcoin'in (BTC) yüzde 42'si en az iki yıldır hiç hareket etmedi ve Temmuz 2017'den bu yana en yüksek HODLing boyutuna ulaşıldı.

Bitcoin 1

Bitcoin’in (BTC) yüzde 42’si en az iki yıldır hiç hareket etmedi ve Temmuz 2017’den bu yana en yüksek HODLing boyutuna ulaşıldı.

Coinmetrics yakın zaman önce gerçekleştirdiği araştırmasının raporunu paylaştı. Raporda değerleme ölçüsü olarak UTXO (Harcanmamış İşlem Çıktısı) Yaş Dağılımı analizi kullanıldı. 1 Mart itibariyle, Bitcoin UTXO’ların (Bitcoin Harcanmamış İşlem Çıktıları) yüzde 42’sinin 2 yıl veya daha uzun süredir hareket etmediği keşfedildi.

Ulaşılan bu oran en son Bitcoin’in tarihi zirvesinden kısa bir süre önce, 2017 yılının Haziran ayında görüldü. Bu oran, Mayıs ayında gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanması sonrası Bitcoin’in destansı bir yükseliş yapmaya hazırlandığının en büyük göstergesi olarak görülüyor.

Bitcoin Yaş Dağılımı (BAD) ve HODL Waves

HODL Waves, Bitcoin Yaş Dağılımı (BAD) olarak adlandırılır. Temel olarak, bir Bitcoin UTXO’su 30 gün boyunca harcanmazsa 30 BAD oluşurken, 30. günde harcanırsa 30 BAD yok edilir.

Şu anda en az 5 yıl veya daha uzun zamandır hareket etmeyen/kullanılmayan 3 büyük Bitcoin HODL Waves bulunuyor. Bu gruba HODL Wave 1 adı verilirken, bu gruptaki cüzdanların Bitcoin’i erken benimseyen ve madenciliğini yapan ilk insanların HODL zulası olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda, HODL Wave 1’deki BTC’lerin kaybolan veya en büyük kripto parayı erken dönemde benimseyenlerin özel anahtarlara erişimini kaybettiği de düşünülüyor. Bitcoin’in ilk günlerinde özel anahtarların kaybedilmesi oldukça yaygındı. Öyle ki Blockchain araştırma şirketi Chainalysis, yaklaşık 4 milyon BTC’ye erişimin kaybolduğunu tahmin ediyor.

HODL Wave 2 olarak adlandırılan grup, 3-5 yıl arasında olan UTXO’lardan oluşuyor. Bu gruptakiler, fiyatları 1.200 dolara götüren büyük boğa koşusuyla Bitcoin’e yatırım yapanlardan oluşuyor.

HODL Wave 3 olarak adlandırılan grup ise 18-24 ay arasındaki UTXO’lardan oluşuyor ve bu gruptakiler, 2017’deki dev boğa koşusu sırasında terene atlamayan ancak kripto kışı boyunca BTC satın alan ve BTC birikimi yapmak için ayı piyasalarındaki düşüşlerinden yararlanan yatırımcılardan oluşuyor.

HODL’ların sayısı arttıkça en büyük kripto para biriminin kıtlığı artıyor. Özellikle yaklaşan blok ödülü yarılanmasının ardından üretilen yeni BTC sayısının da düşeceği göz önüne alındığında, bu iki faktör yukarı yönlü bir fiyat baskısına neden olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner