Yükleniyor...

Bitcoin’deki (BTC) Yükseliş Temelindeki Gücü Gösteriyor

Geçtiğimiz haftalardan itibaren Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı, hisse senetleri, değerli metaller, koronavirüs salgınından dolayı gelen satışlar sonrası ciddi bir çöküş yaşadı.

Bitcoin yasanan cokus

Geçtiğimiz haftalardan itibaren Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı, hisse senetleri, değerli metaller, koronavirüs salgınından dolayı gelen satışlar sonrası ciddi bir çöküş yaşadı.

Bunula birlikte, geleneksel borsalar yaşanan bu çöküşün ardından neredeyse hiç düzeltme yapamadı ve lider kripto varlık son çöküşünün ardından neredeyse yüzde 50’den fazla değer kazandı. Bu yükseliş, Bitcoin’in temelinin ne kadar sağlam ve canlı olduğunu gösterdiği şeklinde yorumlandı.

Bitcoin’in 10 yıllık serüveni göz önüne alındığında defalarca “Bitcoin öldü”, “bu Bitcoin’in son çırpınışları” gibi başlıklar atıldı ancak Bitcoin her seferinde güçlü bir dönüş yaparak geldiği yere geri dönmeyi bildi. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan çöküş sonrası ise bu durum biraz daha ciddileşti ve yatırımcılar dahil birçok analist Bitcoin için sonun gelebileceğini dillendirmeye başladı.

Likidite Sorunu

Koronavirüs salgınından dolayı tüm piyasalarda likidite sorunu yaşanmaya başladı. Bazı Bitcoin yatırımcıları da salgın sebebiyle panik satışları yaptılar ve bu durumdan dolayı da Bitcoin aradığı desteği bulamadı ve sonuç olarak lider kripto para 3.800 dolar seviyesine kadar geriledi.

Yaşanan çöküşten sadece bir hafta sonra hızlı bir toparlanma sürecine giren Bitcoin, bugün 6.900 dolar seviyesine kadar yükseldi ve bu seviye son çöküşte görülen dibin ardından Bitcoin’in yüzde 50’den daha fazla değer kazandığı anlamına geliyor.

Bu durum Bitcoin’in sadece temelinin sağlam ve canlı olduğunu göstermiyor, aynı zamanda tüm piyasalar düşerken yükselen Bitcoin’i yatırımcı tarafında cazip hale getiriyor.

Bitcoin ve diğer kripto birimlerini fiat para birimlerinden farklı kılan benzersiz yanı ise değerli metallerde olduğu gibi kıt olmaları. Bu özellik Bitcoin yatırımcılarının enflasyona karşı korunması anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner