Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Yükselişte, Altında İse Satış Devam Ediyor

Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesini sürekli olarak yeniliyor.

1200x800

Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesini sürekli olarak yeniliyor. Lider kripto para birimi bugün sabah saatlerinde 23.000 dolar seviyesini de aşmayı başardı. BTC, yazının yazıldığı sırada 22.766 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin’in bu fiyat hareketi kripto para topluluğunda heyecan uyandırırken, kripto paralara uzak olan kişilerin de BTC’ye ilgi duymaya başlamasını sağladı. Bitcoin ilgiyi üzerine toplamaya ve güç kazanmaya devam ederken, sürekli olarak karşılaştırıldığı değer deposu altında ise satışların devam ettiği bildirildi.

Kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Kevin Rooke, Twitter üzerinden ilginç veriler paylaştı. Rooke, önemli altın yatırımcılarının ellerindeki altını çıkarmaya devam ettiğini dile getirdi. Rooke, şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken, altın yatırımcıları satmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük altın ETF’si 4. çeyrekte altının %8,3’ünü sattı (100+ ton) ve 17 işlem gününde herhangi bir giriş görmedi. 19 Kasım, neredeyse bir ay önce, GLD NAV’ın gerçekten yükseldiği son gündü.”

Bu arada NAV (Net asset value) yani net varlık değeri anlamına geliyor. Net varlık değeri (NAV), bir fonun hisse başına piyasa değerini temsil eder. Yatırımcıların bir fon şirketinden fon paylarını alıp (alış fiyatı) bir fon şirketine sattıkları (itfa fiyatı) fiyattır.

Öte yandan Bitcoin düşmanı olarak bilinen altın yatırımcılarından Peter Schiff, altının 2021’de boğa koşusuna devam edeceğini ifade etti. Schiff Gold web sitesinde yer alan bir makalede şu ifadeler yer aldı: “Koronavirüs aşıları bu hafta dağıtılmaya başladı ve ekonominin yakında toparlanacağına dair iyimserliği artırdı. Ancak Peter Schiff’in geçen ay bir podcast’te söylediği gibi, ekonomiyi rahatsız eden şeylere yönelik bir aşı yok. Aşı etkili olsa ve hükümetler salgına yanıt olarak uyguladıkları sert politikaları gevşetse bile, hükümetler ve merkez bankaları teşvik programlarına ve gevşek para politikalarına devam etmek zorunda kalacaklar. Bu durum altın için iyidir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner