Yükleniyor...

Bitcoin (BTC)’nin Altından Daha İyi Olmasının 3 Sebebi

Altın, birçok nedenden dolayı her zaman çok popüler bir varlık olmuştur fakat günümüzde Bitcoin de altın kadar önemli bir yatırım aracı olarak görülüyor.

bitcoin altından daha mı avantajlı

Altın, birçok nedenden dolayı her zaman çok popüler bir varlık olmuştur fakat günümüzde Bitcoin de altın kadar önemli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Altın, inanılmaz derecede nadir olması ve yüksek iletkenlik gibi olağanüstü özellikleri göz önüne alındığında, küresel ekonomi kriz zamanlarında önem kazanmıştır. Teknolojik gelişmeler yeni fırsatları beraberinde getirdiğinde, finansal dünya da bu durumdan fayda sağlar. Son zamanlarda kripto para birimleri olarak adlandırılan dijital para birimlerinin doğuşu, dünyada statükonun bozulacağını gösteriyor.

Geleneksel ödeme yöntemlerinin aksine sağladığı güvenlik, anlık işlemler ve anonimlik gibi özelliklerin bazılarının sunmasının yanı sıra, kripto para birimleri dünyanın tanıdığı en iyi varlıkları bile (altın dahil) zorlamaktadır. Ve bazı “altın” fanları bu fikre hemen gülüp geçse de aslında, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin altın üzerinde elde ettiği önemli avantajlar var.

Altın Kriz Zamanlarında Cennet

İlk olarak, altın en çok aranan emtia olarak bilinir. Altın, özellikle kriz dönemlerinde büyük önem kazanır. İnsanlar böylesi dönemlerde altınları en etkili çözüm yolu olarak bulurlar çünkü bu değerli metal hiçbir zaman değerini çok fazla kaybetmez. Dünya, tüm ekonomik sistemi bozan birçok aşırı enflasyon / deflasyon vakası yaşadı: daha az satış, daha az iş, daha az üretim, paraya daha az güven. Bütün bu meseleler insanları ve hükümetleri altın almaya yönlendirdi.

Altın, uzun zamandır dünyadaki birçok tüccar için en popüler yatırım varlıklarından biri olmuştur. Aracı kurumlar da dahil olmak üzere finansal kurumlar, altın ticaretinden büyük karlar elde edebileceğini fark ettiler. Ancak, daha önce belirttiğimiz gibi, işler göründüğü kadar basit olmayabilir. Dijital para birimlerinin hayatımıza girmesiyle, finansal varlıklarda mevcut statükoyu bozan yeni bir dönemin başlangıcını yaşıyor olabiliriz.

bitcoin gold

Peki, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tam olarak nasıl altını sollayıp herkes için en güvenilir varlıklar haline gelebilir? En yaygın kullanım durumlarından üçüne göz atalım.

  1. Düşmanlarınızdan Altın Dolu Bir Çanta ile Kaçamazsınız

Bu, muhtemelen fiziksel boyutlarıyla ilişkili olduğu için altının en yüzeysel dezavantajıdır. Altın fiziksel bir varlıktır. Bu da çeşitli tehditlere maruz kalabileceği anlamına gelir: hırsızlık, yağma, imha, hatta erime. Ayrıca, Dünya üzerindeki en ağır metallerden biridir, yani sahibi bir şeyden kaçmak zorunda kalırsa, onlarca ve hatta yüzlerce kilo altın, muhtemelen düşmanlarından kaçmalarına yardım etmeyecektir. Gelecekte neler olabileceğini bilmesek de insanların altın almasının ilk nedeni uzun vadeli bir değere sahip olmasıdır. Ama dediğimiz gibi olası bir afet ya da kriz durumunda altınlarla beraber kaçma biraz imkansız bir hayal gibi.

Öte yandan, Bitcoin ile bu sorun ortaya çıkmıyor. Bitcoin veya başka bir kripto para birimi fiziksel değildir. Yani nereye giderseniz gidin, cebinizdeki akıllı telefon kadar ağırdır, kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

  1. Bitcoin Taklit Edilemez

Değerli metallerin bir başka fiziksel dezavantajı, sahtelerinin üretilebiliyor olmasıdır. Altın, gümüş veya platin gibi görünen ve toplam ağırlığa yakın bir ağırlığı olan herhangi bir metal, kolayca değerli bir metal olarak satılabilir. Sadece bu değil, gerçek altın da seyreltilip aynı fiyata satılabilir.

Ve burada, kripto para birimleri üstünlüklerini bir kez daha kanıtlıyor. Dünyanın en güvenli dijital platformlarından biri olan Blockchain’e gömüldüklerinden, işlem ayrıntılarını herhangi bir düzeyde veya biçimde değiştirmek inanılmaz derecede zor. Tüm sistemin her bir işlem için erişim sağlaması gerektiğinden, kimsenin kripto para birimlerin sahtesini kolaylıkla yapamayacağını söyleyebiliriz. Zaten işlemler de yeterince şüpheli ise, sonlandırılmaktadır.

  1. Bitcoin Fiyatı Yükselişe Geçti

Yukarıda da belirtildiği gibi, birçok insan yatırım yapmak için altın satın alır. Hepsi de fiyatlarının zaman zaman yükselmesini beklerken, gördüğü fiyattaki en büyük artış 200 dolar civarındadır. Fakat bildiğiniz gibi Bitcoin’de çılgın fiyat dalgalanmaları yaşanmaktadır. Kripto para biriminin rekor kıran 20 bin dolar seviyesine geldiği 2017’yi hepimiz hatırlıyoruz. Bu oynaklık seviyesi, yatırımcılar ve diğer finansal spekülatörler için son derece faydalıdır.

Bitcoin her ne kadar şu anda en iyi fiyata sahip olmasa da çok yakında işler değişebilir. Her yıl, dijital para biriminin ihracı yarı yarıya azalır. Bunun anlamı gelecek yıl yeni Bitcoin arzının yarıya indirileceği. Öte yandan, altın arzı yıllardır sabit kalmıştır ve yakın zamanda değişmesi beklenmemektedir.

Bunun anlamı, Bitcoin astronomik sayılara ulaşma yolundayken altının şu anki fiyat noktasında kalacağıdır. Bu nedenle, yatırım konusunda bile, Bitcoin daha iyi bir seçenek olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner