Yükleniyor...

Bitcoin Cash Hard Fork: BCH Altyapı Sağlayıcılarının Acil Durum Planları

Gelecek hafta Bitcoin Cash taraftarları, topluluğunu 15 Kasım'da beklediği Hard Fork için çok fazla şey yapıyor, ancak bu kez son derece çekişmeli fikir ayrılığı söz konusu.

Bitcoin Cash Hard Fork 1

Gelecek hafta Bitcoin Cash taraftarları, topluluğunu 15 Kasım’da beklediği Hard Fork için çok fazla şey yapıyor, ancak bu kez son derece çekişmeli fikir ayrılığı söz konusu.

Hard Fork için BCH geliştirme ekibi Bitcoin ABC ve Bitcoin SV arasında bir ağ bölünmesine yol açabilecek bir anlaşmazlık söz konusu. Yakın zamana kadar Bitasiaex, Coinex ve Ledger Cüzdan, Hard Fork için planlarını ayrıntılı olarak açıklayan büyük şirketlerdi. O zamandan beri diğer şirketler de Hard Fork için planlarını açıkladı.

Binance ve Coinbase

Örneğin, 2 Kasım’da dev kripto para borsalarından Coinbase ve Binance şirketleri Hard Fork’un durumunu nasıl ele almayı planladıklarını açıkladı. Binance, o sabah yayınladığı bir blog yazısında “yaklaşan Bitcoin Cash Hard Fork” planını desteklemeyi planladığını duyurdu.

“Binance, yaklaşmakta olan Bitcoin Cash Hard Fork’unu desteğini onaylamak istiyor. Değişimin yapılması öncesinde tüm Bitcoin Cash bakiyelerinin UNIX saat 1542300000, 2018/11/15 4:40:00 (UTC) saatinde bir fotoğrafını çekeceğiz. Bitcoin Cash para yatırma ve çekme işlemleri 2018/11/15 3:00:00 PM’den (UTC) itibaren askıya alınacak.”

Binance, Hard Fork’tan sonra ikinci bir açıklama yapılacağını açıkladı. Borsa, Binance kullanıcılarının Bitcoin ABC ekibi tarafından yayınlanan 2018 BCH yükseltme Github deposuna başvurabileceğini belirtti.

Binance’ın açıklamasından 12 saat sonra Coinbase, BCH ağ Hard Fork’u ile ilgili bir duyuru yaptı. San Francisco merkezli borsa, hizmetin “Bitcoincash.org’dan yayınlanan yol haritasını desteklemeye hazır” olduğunu ve ayrıca Bitcoin ABC ekibinin yayınladığı Github repo sayfasına da bağlı olduklarını belirtti.

Coinbase duyurusunda Hard Fork’tan yaklaşık bir saat önce BCH işlemlerini duraklatılacağını söyledi. Şirket, müşterilerin paralarının Coinbase’de güvende kalacağından emin olabileceklerini açıkladı. Borsa “Çok sayıda uygulanabilir zincirin Hard Fork’tan sonra devam etmesi ihtimal dahilinde Coinbase, müşterilerin her bir zincirdeki fonlarına erişmelerini sağlayacak” dedi.

Poloniex ve Kucoin

5 Kasım tarihinde Circle Financial’e ait Poloniex borsası, 15 Kasım’daki BCH Hard Fork’u destekleme planını açıkladı. Borsaya göre, değişim tüm BCH dengelerinin Hard Fork öncesinde bir anlık görüntüsünü alacak ve yükseltme sırasında BCH işlemlerini durduracak.

Poloniex, “Ağ kararlı hale geldiğinde, bir açıklama yapacağız ve depozitoları ve para çekme işlemlerini yeniden başlatacağız” dedi. Borsa platformu, kullanıcıların Bitcoin ABC yol haritasına da başvurabileceğini belirtti.

Aynı gün, Kucoin borsası Bitcoin ABC Hard Fork’un yol haritasını destekleyeceğini açıkladı. Hard Fork’un gerçekleşmesinden önce Kucoin bir denge fotoğrafı çekecek ve BCH işlemlerini askıya alacak: “BCH para yatırma ve çekme işlemleri 15 Kasım 2018’de (UTC + 8) 23:00’da askıya alınacak.”

Cüzdan Sağlayıcıları Trezor ve Cointext

Donanım cüzdan şirketi Trezor, Twitter hesabından kripto para topluluğuna yaklaşan Hard Fork için planını açıkladı. Trezor, sunucusunun Bitcoin ABC istemcisini çalıştırdığını ve geliştirme ekibinin yeni sürüme geçme teklifini takip edeceğini söyledi.

Trezor, “Tekrar oynatma koruması yok, bu yüzden kullanıcılar ortaya çıkabilecek diğer zincirlerdeki paraları bölmek için kendi önlemlerini almak zorundalar” diye vurguladı. Trezor ayrıca, “Electron Cash, Trezor’u ve tüm zincirleri destekliyor. Böylece kullanıcılar kullanmak istedikleri zinciri destekleyen sunucuyu seçebilecekler.”

Bir başka BCH cüzdan sağlayıcısı olan Cointext, 15 Kasım’daki Hard Fork’a ilişkin acil durum planını açıkladı. Cüzdan sağlayıcısı, tüm Cointext BCH erişim numaralarının kullanıcılara tamamen erişebileceğini ve şirketin Bitcoin ABC ve Bitcoin Unlimited çalıştıran düğümlerde bulunduğu için Blockchain’den okuma yapacağını söyledi.

Şirket, “Cointext, bu işlemlerin her bir kural kümesini çalıştıran ve ağdaki her blok zincirine işlenen düğümler tarafından kabul edilme olasılığının yüksek olmasını sağlayacak şekilde yayınlayacaktır.” dedi.

Centbee ve Cashpay

5 Ekim’de BCH cüzdan sağlayıcısı Centbee, Hard Fork için planlarını Twitter hesabından açıkladı. Centbee, “Kullanıcılarımız kendi Private Keys’lerini tutuyorlar ve 15 Kasım Hard Fork’undan etkilenmeyecekler” diyor. Şirket, “Bitcoin SV düğümünü ve Bitcoin Cash topluluğundaki herkesin istikrar arayışındaki çabalarını destekliyoruz” diye ekliyor.

Ayrıca, Cashpay Solutions şirketi, Bitcoin SV düğümünü de desteklediğini belirtti. Şirket resmi bir açıklama yapmadı, ancak analitik veri sitesine göre, Coin Dance Cashpay Solutions Bitcoin ABC’yi desteklemeyecek.

Bitcoin Cash Hard Fork’u öncesi birkaç borsa ve cüzdan sağlayıcısı planlarını açıklamış durumda ve önümüzdeki hafta boyunca daha fazla borsa ve cüzdan sağlayıcısının açıklama yapması bekleniyor.

Yukarıdaki duyurulara ek olarak Bitcoin.com cüzdanı, Block Explorer ve diğer hizmetleri şu anda Bitcoin ABC ile birlikte “Bitcoin ABC 18.2 with Bitcoin Unlimited 1.5.0.0″i çalıştırıyor.

Buna ek olarak, Bitz adlı başka bir borsa Reddit’te bu ayki Hard Fork’u destekleyeceğini açıkladı, ancak platform hangi BCH geliştirme ekibi ile çalışacağının detayını vermedi.

Son olarak, Yours.org ve Money Button’ın geliştiricisi Ryan X Charles, borsaların ve cüzdan sağlayıcılarının Hard Fork’a hazırlanmak için neler yapması gerektiğini düşündüğü bir video yayınladı. Charles, altyapı sağlayıcılarının her iki tarafı da desteklemesi gerektiğine inandığını açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner