Yükleniyor...

Bitcoin, CBDC’lere Karşı Verdiği Savaşı Kazanabilecek mi?

Bitcoin, Yeni Güney Galler Bölge Mahkemesi'nin yargıçlarından Judith Gibson'un söylemi ile güvenlik işlevlerine hizmet etmek için kullanılabilir.

Bitcoin ve Altcoin 2020

Bitcoin, Yeni Güney Galler Bölge Mahkemesi’nin yargıçlarından Judith Gibson’un söylemi ile güvenlik işlevlerine hizmet etmek için kullanılabilir. Yargıç verdiği karar ile volatilite konusunda uyarıda bulunsa da Bitcoin’in teminat ödemelerinde kullanabileceğini belirtti.

Yargıç bu kararıyla 20.000 dolarlık teminat için BTC ödemesini kabul etti. Savunma tarafının Bitcoin’in büyük oranda değişkenlik gösteren bir değere sahip olduğunu ve teminat olarak kabul edilemeyeceğini belirtse de Yargıç Gibson, Bitcoin’in tanınmış bir değer ve yatırım aracı olduğunu belirtti. Bu şekilde en büyük kripto para gayriresmi de olsa teminat olarak kabul gördü. Resmi olarak kabul görüp yaygınlaşması ise şu an için pek mümkün görünmüyor.

BTC ve altcoin’ler için özellikle bu tarz konularda en büyük rakip olarak gösterilen dijital varlık türlerinden biri merkez bankaları tarafından basılması planlanan dijital para birimleri (CBDC). Önde gelen merkez bankaları bu konuda çalışmalarına devam ediyor ancak şu ana kadar devlet destekli bir dijital para birimi piyasaya sürülmüş değil.

Bununla birlikte, Bitcoin 10 yılı aşkın bir süredir aktif bir şekilde kullanılmakta ve uzun süredir var olan bir ağa sahip. BTC, daha geleneksel varlıklara göre daha az değerli olmasına rağmen gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Öte yandan CBDC’ler ulusal para birimlerinden farklı olmayacaktır.

Bitcoin’in en büyük faydası ulusal para birimlerine göre daha korunaklı olması. Geçtiğimiz birkaç yıla bakıldığında Bitcoin’in Venezuela, Arjantin ve İran’daki yönetimlerin başarısızlıklarından dolayı enflasyonun yükselmesi sebebiyle bir insanlar için kurtarıcı görevi gördü. Türkiye’de benzer şekilde Türk Lirası’nın aşırı değer kaybı sonucu birçok yatırımcı Bitcoin’e kaçtı.

Diğer taraftan CBDC’ler ise devlet tarafından korunmakta ve kontrol edilmekte. Bitcoin ise özel anahtarları olmadan tamamen erişilemez durumda. Bitcoin’in tek dezavantajı merkez bankaları tarafından bir para birimi olarak kabul görmemesi. BTC ayrıca dünya çapında birçok suçlu tarafından yasadışı işlemlerde kullanılıyor ve bu konuda tepki görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner