Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin Dolandırıcıları, Elon Musk'ın Adını Kullanarak 2 Milyon Dolar Topladı

Bitcoin Dolandırıcıları, Elon Musk’ın Adını Kullanarak 2 Milyon Dolar Topladı

ABONE OL:google-news

Eski bir dolandırıcılık yönteminin günümüze uyarlanmış hali olarak; dolandırıcılar kripto para kullanıcılarını kandırmak için ünlülere ait gibi gösterilen Bitcoin özel adreslerini kullanılıyor.

ZDNet tarafından yayınlandan rapora göre, SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’a ait gibi görünen sahte hesaplar aracılığı ile sadece son iki ay içerisinde 2 milyon doların üzerinde para toplandı.

Dolandırıcılıkta kullanılan “özel adresler” ünlülerin isimlerini içeren harflerden oluşuyor ve bu sayede kripto para kullanıcılarını kandırmayı başarıyorlar.

Örneğin: “2BqpBj3EL0nMUsKYok4abiCoinNbvKOLik.”

Bulgular bu hafta içerisinde, siber güvenlik şirketi Adaptic’in CEO’su Justin Lister tarafından servis edildi. Lister, aldatmaca amacı ile kullanılan Bitcoin adresleri hakkındaki bilgileri, BitcoinAbuse ile birlikte iki ay boyunca inceleyerek bu sonuca vardı.

Özellikle Youtube üzerinden ünlü kişilerin isimlerini kullanarak, yüksek getiri vaatleri ile paylaşılan videolar ile kullanıcıları ikna etmeyi başaran dolandırıcılar, mağdurların Bitcoin’leri ile zengin oluyorlar. Dolandırıcıların kullanmakta olduğu isimler arasında futbol yöneticisi Sir Alex Ferguson, Kate Winslet gibi yıldızlar da yer alıyor.

Ülkemizde sıklıkla karşılaşın bir durum olmayan bu dolandırıcılık sistemi, kısa zamanda ülkemizde de yayılabilir. Bu gibi mağduriyetlerin yaşanmaması için, emin olmadığınız hiç bir adrese varlıklarınızı göndermenizi tavsiye etmiyoruz.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Semih Alkan
Semih Alkan
Semih Alkan, 1992 yılında Ankara’da doğdu. Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezun olan Semih, öğrencilik yıllarında teknoloji haber editörlüğü yapmış daha sonra kripto paralara olan ilgisi onu bu konuda yazarlığa sürüklemiştir.

Bizi Takip Edin

920BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,542TakipçilerTakip Et
587AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar