Yükleniyor...

Bitcoin Düşer mi Yükselir mi? Analistler Ne Düşüyor? İşte 5 Analistin Görüşü!

Bitcoin, daha düşük fiyatlara düşme tehditi altında bulunsa da sektörün önde gelen analistlerinden bazıları kritik alım bölgesine yaklaşıldığına inanıyor.

Bitcoin Düşer mi Yükselir mi Analistler Ne Düşüyor İşte 5 Analistin Görüşü

Bitcoin, daha düşük fiyatlara düşme tehditi altında bulunsa da sektörün önde gelen analistlerinden bazıları kritik alım bölgesine yaklaşıldığına inanıyor. Bu konudaki olumlu görüşlerden bağımsız olarak farklı düşünen analistler de yok değil.

Kritik Alım Bölgesi

Look Into Bitcoin firmasının kurucusu Philip Swift yakın tarihli bir tweet’inde, Bitcoin’in fiyat hareketlerinin piyasa döngüleri ile karakterize olduğunu belirtti. Bu döngülerden ilki yatırımcıların Bitcoin konusunda “heyecanlı” oldukları süreç ve bu süreçte fiyat yükseliyor. Diğer döngü ise yatırımcıların “karamsar” oldukları süreç ve bu süreçte fiyat düşüyor.

Philip Swift, 2 yıllık hareketli ortalama (MA) çarpan göstergesine dayanarak her Bitcoin fiyat döngüsünün beş aşamadan oluştuğuna inanıyor.

Birincisi, Bitcoin “birikim” aşaması olarak kabul edilen 2 yıllık MA’nın altına düşüldüğünde ortaya çıkıyor. İkinci aşama olan “breakout” 2 yıllık MA’nın üzerine çıkıldığında ortaya çıkıyor. Bu dönemde kripto para biriminin fiyatı yatay seyrediyor ve 2 yıllık MA’nın sağladığı desteği tekrar test etme eğiliminde oluyor. “Büyümenin ilk aşaması” olarak adlandırılan üçüncü aşamada, Bitcoin’in destek seviyesinden uzaklaşmaya başlıyor ve daha yüksek fiyatlar için baskılanmasıyla gerçekleşir. Dördüncü aşamada, Bitcoin yukarı yönde daha “agresif” hareket ediyor ve bu dönem “büyümenin ikinci aşaması” olarak kabul ediliyor. Son aşamada ise Bitcoin 2 yıllık MAx5’in üzerinde işlem yaparken piyasa değerinin fiyat üstü olarak kabul edildiği “aşırı alım blow-off top” aşamasından geçiyor.

Swift, “Fiyat 2 yıllık MA’nın altına düştüğünde Bitcoin satın almak tarihsel olarak büyük ölçüde getiri sağladı. Fiyat 2 yıllık MAx5’in üzerine çıktığında Bitcoin satmak tarihsel olarak kar elde etmede etkili oldu.” diye ekliyor.

Bitcoin Fiyat Döngüsü Aşamaları
Bitcoin Fiyat Döngüsü Aşamaları

Swift, şu anda Bitcoin’in piyasa döngüsünün “breakout” aşamasında olduğuna inanıyor ve mevcut fiyat hareketlerine bakarak panik yapılacak bir durum yok:

“Genel olarak şu anda sabırlık olmak gerekiyor. Kayıtsız kalmak ve korku gibi duyguların farkında olunmalı. Şimdiye kadar bu döngüde her şey Bitcoin için planlandığı gibi gidiyor.”

Amsterdam Üniversitesi’nde ekonomi ve işletme öğrencisi olan Michaël van de Poppe de Philip Swift ile aynı düşünüyor. Ona göre makro perspektifte Bitcoin son döngüsünde geçmişteki aynı yolu takip etti. Michaël van de Poppe, Bitcoin’in geçmişte olduğu gibi hareket etme eğiliminde olduğunu ve kripto para biriminin 11 bin 800 dolar ile 7 bin 300 dolar arası bir işlem aralığında bulunduğunu söyledi.

Michaël van de Poppe, yaklaşmakta olan yarılanmaya kadar Bitcoin’in bu aralıkta işlem görmeye devam etmesini bekliyor. Ona göre yarılanma etkinliği Bitcoin’in 25 bin dolar hedefine ulaşmasını sağlayacak hacim artışını oluşturabilir.

Bitcoin Boğa Piyasası 2020

Dahası, kripto topluluğunda tanınmış bir teknik analist olan DaveTheWave, Bitcoin’in 2017 boğa piyasasıyla ilgili bir fraktal seviyesine yakın bir noktada dibi görebileceğini söyledi. Analist, Bitcoin’in %50 Fibonacci seviyesine yaklaştıkça bu alandan yukarı doğru güçlü bir sıçrama yapabilir.

Bu alan aynı zamanda teknik analistin “logaritmik büyüme eğrisinin alım bölgesi” olarak adlandırdığı bölgeyede yakın. Logaritmik büyüme eğrisi, Bitcoin’in geçmişi boyunca destek ve direnç olarak hizmet etti. Ve şimdi potansiyel olarak Bitcoin’in yükseliş trendine devam etmesi için bir geri dönme bölgesi olarak hizmet edebilir.

Bitcoin logaritmik büyüme eğrisinin alım bölgesi

Karamsar Görüş Bildiren Analistler

Bu analistlerin olumlu görüşlerine rağmen JP Morgan’ın eski başkan yardımcısı Tone Vays son analizinde Bitcoin’in daha aşağıya doğru bir hareket için hazırlandığını garanti etti. Vays, Bitcoin’in 8 bin 500 dolardaki destek seviyesini kaybetmesi sonrası bir sonraki desteğin 7 bin 200 dolar civarında oluşacağı görüşünde.

Analist bu konuda şunları söyledi:

“Bu hafta için beklediğim tek şey Bitcoin’in daha da düşeceği. Gerçekten de düşerse 7 bin 200 dolar civarında makul bir destek olacak. Bu fiyat seviyesi 50 haftalık hareketli ortalama %61.8 Fibonacci seviyesi ile destekleniyor.”

Bitcoin 7 bin 200 seviyesine doğru hareket ettiğinde çift dipli bir model oluşturabilir. Çift dipli model, trenddeki değişimi ve düşüşün son bularak yeniden yükselişe geçileceğini gösteren teknik bir göstergedir. Ancak Vays bu şekilde düşünmüyor. Çift dipli etkili olmadığına iniyor ve ona göre Bitcoin 7 bin 200 dolara düşecek olursa muhtemelen daha da düşecek.

Vays bu konuda şunları söylüyor:

“128 günlük MA ile 200 günlük MA arasındaki death cross, yakın gelecekte gerçekleşecek en önemli şey. Bitcoin fiyatı 200 günlük MA’nın altında kalıyor ve bu MA’nın seviye atlaması ve kapanmaya başlaması için daha fazla süre gerekecek. 200 günlük MA kapanmaya başladığında işler iyi gitmiyor.”

Buna ek olarak Adaptive Capital’in ortağı olan Willy Woo, geçtiğimiz günlerde Bitcoin için yaklaşmakta olan yarılanma etkinliğinin öncekilerden farklı olabileceğini belirtti. Mevcut senaryosunun Bitcoin tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çeken Woo, ilk kez bir yarılanma etkinliğine bearish modda gidildiğine dikkat çekti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner