Yükleniyor...

Bitcoin ETF baskısı altında: Yüzde 40 düşüş!

Bitcoin fiyatı direnç seviyesi olan 28 bin doların altında kalırken, opsiyon hacmi yüzde 40 düştü.

bitcoin 1

Bitcoin fiyatı direnç seviyesi olan 28 bin doların altında kalırken, opsiyon hacmi yüzde 40 düştü. Düşüşün sebebi ise kripto piyasasındaki düşük işlem hacimleri ve küresel çatışmaların yatırımcı duyarlılığını etkilemesi olarak kaydedildi.

Bitcoin’i yükselişe geçiren momentum

Bitcoin son 6 ayda yüzde 9,4 değer kaybederken BTC 27 bin 428 dolara gerileyerek yılbaşından bu yana yüzde 66,1’lik bir kazanç elde etti. Bitcoin fiyatı, Grayscale mahkemesinin SEC’e karşı kazandığı zaferin ardından yükseliş ivmesini sürdürmüş gibi görünse de, Eylül ayındaki kayıp serisi Ekim ayına kadar devam ettiği için bu kazançlar tamamen “buharlaşmış” oldu.

BTC fiyatındaki daralma, bazı analistlerin mevcut BTC piyasasını 2015-2017 yılları arasındaki boğa öncesi piyasa döngüsüyle karşılaştırmasına neden olurken, 28.000 dolar büyük bir direnç haline geldi.

Yüzde 40 düşüş

2023 yılının başlangıcında kısa pozisyonlu yatırımcılar vadeli işlemler piyasasında sürekli olarak likidasyonlara hakim oldu. Piyasa 17 Ağustos’ta yaşanan ani çöküşün 213,5 milyon doların üzerinde uzun pozisyonun likide edilmesine neden olmasıyla hazırlıksız yakalandı. Bu durum da Mayıs 2022’deki Terra Luna çöküşünden bu yana Bitcoin uzun likidasyonlarının en büyük tek gününe işaret etmiş oldu.

Ani çöküşten bu yana piyasa, BTC gibi riskli varlıklardan sürekli bir sermaye çıkışı durumunda kaldı. Opsiyon hacmi 9 Ekim’de yüzde 40 düştü.

Bitcoin uzun likidasyonları Ekim ayında da devam etti ve 9 Ekim’i takip eden 24 saat içinde 12,6 milyon dolar likide edildi.

bitcoin 2

Bitcoin ETF baskısı altında

Kripto piyasasındaki kısa vadeli belirsizlik, kurumsal yatırımcıların uzun vadeli bakış açısını değiştirmedi. Düşmanca bir ABD düzenleyici ortamına rağmen, büyük kurumlar bir boğa koşusunu tetikleyebilecek BTC finansal araçları için bastırdı. Mevcut durumda ise 9 büyük yatırım firmasının SEC’de bekleyen ETF başvurularının bulunduğu kaydedildi.

Büyük finans şirketlerinin aciliyetine rağmen SEC, BlackRock’ın başvurusu da dahil olmak üzere Bitcoin ETF’lerini onaylama kararlarını 2024 yılına kadar ertelemeye devam edecek. Bu durumun, kripto piyasasında yatırımcı duyarlılığını ve fiyat hareketlerini olumsuz etkileyebileceği bildirildi.

Bazı yatırımcılar BlackRock’ın nihai ETF lansmanı öncesinde Bitcoin fiyatını baskılıyor olabileceğini düşünse de, BTC fiyatlarındaki düşüşten kaybedecek daha çok şeyleri olduğu için bu argüman bir komplo olarak kaldı.

Mevcut Bitcoin fiyat düşüşüne rağmen Real Vision’dan Raoul Pal, faiz indirimleri ve ETF’ler gibi makro faktörlerin bir sonraki BTC boğa koşusunu tetikleyeceğini vurguladı.

Öte yandan BTC uzun pozisyonları yatırımcının alım baskısı olmadan likide edildiğinde, Bitcoin fiyatının olumsuz etkilendiği kaydedildi. Bitcoin işlem hacimleri de, Binance’in sıfır ücretle alım satımı durdurmasının ardından yedinci ay boyunca pazar payını kaybetmesiyle düşmeye devam etti.

Tutarlı likidite ve işlem hacminin olmaması, bazı analistlerin BTC fiyat davranışını likit olmayan ve dalgalı olarak tanımlamasına neden oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner