Yükleniyor...

Bitcoin ETF onaylanırsa ne olur?

Bitcoin piyasasındaki son gelişmelerden biri de hiç şüphesiz Bitcoin Borsa Yatırım Fonu'nun (ETF) potansiyel onayıdır.

bitcoin etf

Bitcoin piyasasındaki son gelişmelerden biri de hiç şüphesiz Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) potansiyel onayıdır. ETF, yatırımcıların bir varlığa doğrudan sahip olmak zorunda kalmadan o varlığı elde etmelerini sağlayan bir finansal üründür. Bitcoin ETF’si ile yatırımcılara geleneksel aracılık hesapları yoluyla Bitcoin’e yatırım yapmak için uygun bir yol sağlanması amaçlanır.

Peki Bitcoin ETF’i onaylanırsa ne olur?

Bitcoin ETF nedir?

Bitcoin borsa yatırım fonu, Bitcoin’in fiyatını takip etmeyi amaçlayan bir yatırım aracıdır. Bitcoin ETF’leri, geleneksel düzenlemeye tabi menkul kıymetler borsalarında alınıp satılır ve kripto para borsalarında mevcut değildir.

Avustralya’da sunulan tüm BTC ETF’leri, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC) tarafından düzenlenir. Yatırımcılar, bir kripto para birimi değişimine kaydolmak ve bir kripto cüzdanı oluşturmak zorunda kalmadan dijital varlığı kullanabilirler.

bitcoin etf 1

Bitcoin ETF onaylanırsa ne olur?

Bitcoin ETF’inin onaylanması durumunda, piyasa likiditesinin artması beklenir. ETF aracılığıyla piyasaya daha fazla yatırımcı girdikçe, Bitcoin’in genel işlem hacmi muhtemelen artacaktır. Bu artan likidite, Bitcoin fiyatının dengelenmesine ve oynaklığın azalmasına yardımcı olarak Bitcoin’i hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar için daha cazip bir yatırım seçeneği haline getirebilir.

Bunun yanı sıra, bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının genel anlamda kripto para piyasası için olumlu etkileri olabilir. Bitcoin’in düzenleyici otoriteler tarafından daha fazla kabul görmesi ve tanınması, potansiyel olarak daha fazla benimsenmesine ve ana akım entegrasyonuna sebep olacaktır.

Düzenleyici Engeller

Düzenleyiciler, piyasa manipülasyonu potansiyeli, yatırımcı korumasının eksikliği ve Bitcoin piyasasında dolandırıcılık olasılığı ile ilgili endişelerini dile getirmişlerdir. Bu endişeler SEC’in geçmişte birden fazla Bitcoin ETF teklifini reddetmesine yol açmıştır. Bununla birlikte, bir Bitcoin ETF’sinin savunucuları, piyasanın bu reddedilmelerden bu yana önemli ölçüde olgunlaştığını savunuyor. Düzenlenmiş borsaların devreye girmesini, şeffaflığın artmasını ve kurumsal yatırımcıların artan ilgisini daha sağlam ve düzenlenmiş bir ekosistemin işaretleri olarak vurgulamaktadırlar.

ETF’te son durum

Mevcut durumda SEC herhangi bir Bitcoin ETF’sini onaylamamıştır. Bununla birlikte, birkaç şirket teklifte bulunmuş ve bazıları onay yolunda önemli ilerleme kaydetmiştir. Sonuç itibarıyla sektör, SEC’den Bitcoin piyasası için geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilecek bir karar çıkmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner