Yükleniyor...

Bitcoin ETF’si Nedir?

Yatırım dünyasının en sıcak iki bölgesinin er ya da geç bir araya gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

ETF

Yatırım dünyasının en sıcak iki bölgesinin er ya da geç bir araya gelmesi kaçınılmaz görünüyor. Borsada işlem gören fonların (ETF’ler) artan popülaritesinden yararlanmak isteyen kripto para meraklıları ve yatırımcılar için, bitcoin’i izleyen bir ETF olasılığı, bu tür bir bağlantı için en iyi fırsattır. Bununla birlikte, ilk bitcoin ETF’lerini başlatmaya çalışırken artan acılar ve sorunlar var.

Bunun nedeni, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi olan bitcoin’in büyük ölçüde düzensiz kalmasıdır. Ek olarak, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni ve büyük ölçüde test edilmemiş kripto para piyasasına odaklanan bir ETF’nin halka açılmasına izin vermekte tereddüt etti ama sonunda SEC bugün itibariyle Bitcoin ETF’sini onayladı.

Bitcoin ETF Nasıl Çalışır?

Bir bitcoin ETF’nin potansiyel faydalarına ve risklerine bakmadan önce, bir adım geriye gidelim ve bir bitcoin ETF’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını gözden geçirelim. ETF, belirli bir varlığın veya varlık grubunun performansını izleyen bir yatırım aracıdır. ETF’ler, yatırımcıların varlıklara gerçekten sahip olmadan yatırımlarını çeşitlendirmelerine olanak tanır .

Yalnızca kazanç ve kayıplara odaklanmak isteyen kişiler için ETF’ler, bireysel varlıkları alıp satmaya daha basit bir alternatif sunar. Ve birçok geleneksel ETF, ortak bir şeye sahip daha büyük isim sepetlerini hedeflediğinden – örneğin sürdürülebilirliğe veya video oyunu endüstrisini ve ilgili işletmeleri temsil eden hisse senetlerine odaklanmak – yatırımcıların varlıklarını kolayca çeşitlendirmelerine izin verir.

Bir bitcoin ETF, dünyadaki en popüler dijital para biriminin fiyatını taklit eden bir ETF’dir. Bu, yatırımcıların bitcoin ticaretinin karmaşık sürecinden geçmeden ETF’ye satın almalarını sağlar. Ayrıca, ETF sahipleri doğrudan bitcoin’e yatırım yapmayacakları için, kripto para yatırımcılarının gerektirdiği karmaşık depolama ve güvenlik prosedürleri hakkında endişelenmeleri gerekmeyecek

Neden Sadece Bitcoin’e Yatırım Yapmıyorsunuz?

Bir bitcoin ETF sadece kripto para biriminin fiyatını yansıtıyorsa, neden orta adamla uğraşsın? Neden doğrudan bitcoin’e yatırım yapmıyorsunuz? Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, yukarıda belirtildiği gibi, yatırımcıların bitcoin ve diğer kripto para birimlerini tutmakla ilgili güvenlik prosedürleriyle uğraşması gerekmez. Ayrıca, süreçte kripto para borsaları ile uğraşmaya gerek yoktur; yatırımcılar sadece geleneksel borsalar ve piyasalar aracılığıyla ETF’yi alıp satabilirler.

Bitcoin’in kendisinden ziyade bir bitcoin ETF’sine odaklanmanın başka bir önemli faydası daha var. ETF bir yatırım aracı olduğu için, yatırımcılar bitcoin fiyatının gelecekte düşeceğine inanırlarsa ETF’nin hisselerini açığa satabilirler. Bu, geleneksel kripto para piyasasında yapılabilecek bir şey değil.

Dayanak varlığın fiyatının düşeceğine inanıyorsanız bitcoin ETF hisselerini açığa satabilirsiniz; bu, bitcoin’e yatırım yaparak bulamayacağınız bir avantajdır.

Belki de en önemlisi, dijital paralar ve tokenler giderek daha popüler hale gelse bile, yatırım dünyasında ETF’ler kripto para birimlerinden çok daha iyi anlaşılmaktadır. Dijital para birimine dahil olmak isteyen bir yatırımcı, görünüşte karmaşık bir şeyin içini ve dışını öğrenmek zorunda kalmak yerine, zaten anladığı bir aracın ticaretine odaklanabilir.

Bitcoin ETF Onayına Giden Yol

Bitcoin ETF’lerini başlatmak isteyen firmalar, düzenleyici kurumlarla sorunlarla karşılaştı. Şimdi Meta (FB) olan ve daha yakın zamanda Gemini dijital para borsaları için Facebook’a katılımlarıyla ünlü olan Cameron ve Tyler Winklevoss, Winklevoss Bitcoin Trust adlı bir bitcoin ETF başlatmak için dilekçelerini SEC tarafından 2017’de reddedildi.

Reddin nedeni, bitcoin’in büyük ölçüde düzenlenmemiş borsalarda alınıp satılması ve dolandırıcılık ve manipülasyona açık hale gelmesiydi. 1 Winklevoss kardeşler çabalarından vazgeçmediler. 19 Haziran 2018’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, onlara borsada işlem gören ürünler için Winklevoss IP LLC adlı bir firma için patent verdi.

Winklevosses, bir bitcoin ETF’sini başarılı bir şekilde başlatan ilk kişi olmak isteyen tek kripto para meraklısı değil. Bitcoin vadeli işlemlerini getirmekten sorumlu borsa olan Cboe Global Markets, SEC’in dijital para birimiyle ilgili ETF’lere de izin vereceğini umuyordu. 3 Cboe ayrıca Winklevoss ETF’nin teklif edileceği borsa olan Bats Global Markets’ı da satın aldı.

Bitcoin ile ilgili projeleri olan bir fintech şirketi olan VanEck ve SolidX, 2018’in başlarında VanEck SolidX Bitcoin Trust ETF için planlarını açıkladı. Bu ETF, ETF Trends’e göre, 200.000 dolarlık bir hisse fiyatıyla açılacağı için kurumsal yatırımcıları hedefleyecektir. XBTC, bir grup bitcoin ticaret masasıyla ilgili bir endeksi izlemek için tasarlanmıştır . Buradaki fikir, ETF’nin odağını bir şekilde yayarak XBTC’nin SEC’in bitcoin ile bağlantılı fonlarla ilgili endişelerini hafifletebileceğidir.

VanEck CEO’su Jan van Eck, CoinDesk’e, “şu anda düzenleyici süreçte ilerlemekte olan diğer yapılardan daha iyi olabilecek bir şey inşa edeceğimize inandığını[lar]” açıkladı. Bitcoin fiyatına maruz kalma ve bir sigorta bileşeni, hissedarları bitcoin tedarik etme ve elde tutmanın operasyonel risklerine karşı korumaya yardımcı olacaktır.” dedi.

ProShares Bitcoin Stratejisi ETF

19 Ekim 2021’de ProShares Bitcoin Strategy ETF’de ticaret başladı ve bu onu bitcoin ile ilgili ilk ETF haline getirdi. BITO kodu altında işlem gören fon, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla Bitcoin ( BTCUSD) fiyatlarını takip edecek. Fon hala büyüyen varlık sınıfına erişim sağlıyor ve yatırımcıların BTC’yi açığa satmalarına izin veriyor olsa da, ProShares’in ETF’si yukarıda bahsedilen önerilen bazı bitcoin ETF’lerinden farklıdır çünkü fon doğrudan spot fiyata bağlı olmayacak ve bunun yerine geleceği izleyecektir.

Bu, bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı BITO gibi fonlardan elde edilen getirilerin, bitcoin’in spot fiyatından çok farklı olabileceği anlamına gelir. Daha uzun vadeli vadeli işlem sözleşmelerinin, contango olarak bilinen kısa vadeli sözleşmelere kıyasla daha yüksek fiyatlara sahip olduğu bir durum, bitcoin gibi değişken varlıkların fiyatlarını izleyen fonlar için kayıplara yol açabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner