Yükleniyor...

Bitcoin, Ethereum, EOS ve Ripple Gibi Kripto Paraların Gerisinde Kaldı!

Çin'in en sonki Blockchain sıralama raporunda Bitcoin'in EOS ve Ethereum gibi yeni Blockchain projelerinin arkasında yer aldı.

Bitcoin EOS Ethereum Kripto Para

Çin’in en sonki Blockchain sıralama raporunda Bitcoin’in EOS ve Ethereum gibi yeni Blockchain projelerinin arkasında yer aldı.

Çin Elektronik Bilgi Endüstrisi Gelişimi (CCID) tarafından yayınlanan 6. Küresel Blockchain Teknoloji Değerlendirme Endeksi, bir devlet kuruluşu olarak teknolojik değerlere göre Bitcoin’i 19. sırada listeledi. Listede Bitcoin’den sonra ortaya çıkan EOS, Ethereum, NEO, Nebula, Ripple ve IOTA gibi Blockchain projeleri yer alıyor.

Çin Elektronik Bilgi Endüstrisi Gelişimi Kasım 2018

Endeks, temel teknolojisine, uygulanabilirliğine ve yaratıcılığına dayalı toplam 33 projeyi değerlendirdi. Bitcoin, belirtilen tüm kriterlerde diğer Blockchain projelerinin çoğunun gerisinde yer alsa da Hard Fork versiyonu Bitcoin Cash’in (31. sırada) önünde kalmayı başardı.

İlginç bir şekilde Ağustos ayında yayınlanan endeks raporunda Bitcoin’i ilk on Blockchain projesi arasında yer almıştı. Geçen ay kripto para biriminin endeks puanı 93.2 olarak saptanmış ve 17. sıraya düşmüştü. Ekim ayında kripto para biriminin puanı daha da düşerek 92.5 olarak saptandı ve Bitcoin listeye 19. sıradan giriş yapabildi.

Düşüş, Bitcoin’in düşük kabulünün ardından ortaya çıktı. Şu anda dijital para biriminin genel blok zinciri, geçerli ölçeklenebilirlik sorununu gidermek için üçüncü tarafa ait bir çözümden yararlanıyor. Bitcoin, blok zinciri işlemlerini daha hızlı onaylayan eşlerinden daha az cazip bir ödeme aracına dönüşmüş durumda.

Bununla birlikte Çin Elektronik Bilgi Endüstrisi Gelişimi, yenilik söz konusu olduğunda Bitcoin’in öncülüğünü ortaya koyuyor. Kripto para birimi yaratıcılık üzerine 34.6 puan alarak endekste listelenen 32 kripto para biriminin önünde yer almayı başardı.

EOS ve Ethereum Hakimiyeti

EOS ve Ethereum dördüncü kez CCID endeksine hakim olmaya devam etti. Dapp ve akıllı sözleşme platformları bu kez temel teknoloji ve uygulanabilirlik açısından Bitcoin’in eksik kaldığı noktalardan öne çıkmayı başardılar. Her iki kripto para birimi de sırasıyla 150,5 ve 136,3 puan aldı.

Ripple ve Nuls gibi yeni Blockchain projeleri de listeye ilk 10’dan giriş yaptı. Lisk ve Qtum ise listeden çıkarılmış durumda. Ripple, xRapid ödeme çözümünün lansmanı ve büyük bankacılık ve finans firmaları ile ortaklıklar kurmasıyla güçlü bir ay geçirirken, Çin merkezli bir Blockchain projesi olan Nuls ABD pazarına girerek faaliyetlerini ölçeklendirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner