Yükleniyor...

Bitcoin için Pasaport Satışı Yapan Şebeke Çökertildi!

Bulgaristan'daki yetkililer, ülkenin uluslararası pasaportunun Doğu Avrupa'nın bazı bölgelerindeki yabancılara Bitcoin için satıldığını tespit ettiler.

Bitcoin Pasaport

Bulgaristan’daki yetkililer, ülkenin uluslararası pasaportunun Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerindeki yabancılara Bitcoin için satıldığını tespit ettiler. Ukrayna, Moldova ve Makedonya vatandaşlarının bu tür yasadışı faaliyetlere karıştıkları belirtiliyor.

Yetkililer Tutuklandı

Bulgar yetkililer tarafından yetkilendirilen görevliler aralarında polislerinden bulunduğu şüphelilere bir operasyon düzenledi. Savcılık tarafından yapılan açıklamaya göre, tutuklananlar arasında Bulgaristan Devleti’nin Dışişleri Bakanı Peter Haralampiev, Genel Sekreter Krasimir Tomov ve ajans üyesi Mark Stoyov bulunuyor.

Devlet Başsavcısı Ivan Geshev, yetkililerin tutuklanması hakkında şunları söyledi:

Peter Haralampiev, Krasimir Tomov ve Mark Stoyov, Bulgaristan pasaportlarını Ukrayna, Moldova ve Makedon vatandaşlarına yasa dışı olarak verdiklerinden dolayı tutuklandılar.

Suçlanan yetkililerin hukuk danışmanları müvekkillerinin rüşvet alarak iş yaptıklarını reddederken savcılık dijital varlıkların satın alınmasında rüşvet karşılığı satılan pasaportların kullanıldığının kanıtlarının olduğunu söylüyor.

Skandal hükümeti zora soktu, ancak Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, yolsuzluk nedeniyle iktidarı bırakma niyetinde olmadığını açıkladı.

Hükümet yetkililerinin cezalandırıldığı bu suç eyleminde 20 kişi daha tutuklandı. Tutuklananların Ukrayna, Moldova ve Makedonya’daki umutsuz vatandaşlarına ülkenin pasaportunu yasa dışı olarak sattıkları belirtiliyor. İddiaya göre bir belge için 5.600 dolar talep ediliyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner