Yükleniyor...

Bitcoin Fiyat Boşlukları Nedir? Bu Boşluklar Fiyatı Nasıl Etkileyebilir?

Kripto para ticaretinin geleneksel olanlara benzediği birçok nokta var ancak aynı zamanda birçok farklılık da söz konusu.

Bitcoin Fiyat Boşlukları Nedir

Kripto para ticaretinin geleneksel olanlara benzediği birçok nokta var ancak aynı zamanda birçok farklılık da söz konusu. Bu nedenle kripto para piyasası için de düzenli tanımları kullanmak mümkün ama kripto paraların özelliklerine göre uygun şekilde ilişkilendirilmeleri gerekmektedir.

Örneğin, fiyat boşlukları geleneksel piyasalarda düzenli olarak görülen bir şeydir ve Bitcoin fiyat analizi söz konusu olduğunda fiyat boşlukları dikkate alınması gereken önemli bir faktör haline gelmiş durumda.

Fiyat Boşlukları Nelerdir?

Bir fiyat boşluğu, bir varlığın fiyatının bir önceki günün kapanışından herhangi bir işlem yapılmadan yükseldiği veya düştüğü grafiğin bir alanıdır.

Bitcoin’in farkında olan çoğu insan bunun piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminde olamayacağını düşünür. Sonuçta kripto para piyasasında haftanın 7 günü, 24 saat işlem yapılabiliyor ancak sanılanın aksine Bitcoin grafiklerinde de fiyat boşlukları oluşabilmektedir.

2017’de Bitcoin dünyanın dikkatini çeken parabolik ralliyle yaklaşık 20.000 dolara ulaştı. Bu ralli sonrası sadece bireysel yatırımcılar değil, aynı zamanda büyük kurumsal oyuncular da Bitcoin ile ilgilenmeye başladılar. O dönemde Bitcoin vadeli işlemleri için iki yeni Chicago merkezli broker başlatıldı; Chicago Ticaret Borsası (CME) ve Chicago Opsiyon Borsası Kurulu (CBOE).

CME ve CBOE düzenlenmiş kuruluşlar olduğu için hafta içinde belirli saatler arasında çalışmaktadırlar ve yalnızca bu belirli saatlerde ticarete izin vermektedirler. CBOE artık Bitcoin vadeli işlemi sunmazken, CME her hafta cuma günü kapanmasına rağmen Bitcoin yerinde durmuyor ve en dramatik dalgalı fiyat hareketlerinden bazıları kesin olarak hafta sonları ortaya çıkıyor.

Bitcoin Fiyat Boşluğu

Yukarıdaki örnekte de görebileceğimiz gibi, birkaç hafta önce Bitcoin sadece birkaç saat içinde 10.000 dolara çıktığında kayda değer bir boşluk oluştu. Bir diğer boşluk ise CME’nin 10.150 dolardan kapandığı ve Pazartesi günü 10.400 doların üzerinde açılması gerektiğinden Eylül ayından oluştu. Peki bu gibi durumlarda ne olur?

Bitcoin Fiyat Boşlukları Her Zaman Doldurulur mu?

Boşlukların açık kaldığı birkaç durum olsa da çoğu zaman kısa vadede kapanmaktadırlar. Bu çok kapsamlı bir konu ve yapılan analizler 100 hafta sonu boşluklarının 95’inin dolu veya kapalı olduğunu ortaya koyuyor. İstatistiklere göre açılış gününde 50, aynı hafta içinde 28’i kapanıyor.

Bitcoin Fiyat Boşlukları

Günlük grafikte, fiyatın önceki boşluğu nasıl kapattığına dair birkaç örnek görebiliyoruz. Bazen bir mum ucuyla sonuçlanan ani bir keskin hareketle bile diğer zamanlardaki fiyat boşluğu doldurulur.

Fiyat Boşlukları Neden Doldurulur?

Yeni başlayanlar için piyasa çok iyimser veya karamsar ise düzeltmeye neden olabilir. Fiyat hareketi oldukça keskinse bir başka olası sebep ortaya çıkmış olabilir, o zaman herhangi bir destek veya direnç bırakmaz, düzeltmenin gerçekleşmesini daha muhtemel hale gelir ve böylece boşluk doldurulur.

Boşluklar Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Bu soru kripto topluluğu arasında gri alanda kalmış bir konu olarak kabul edilmektedir. Bitcoin’in fiyatının boşluklardan doğrudan etkilendiğine dair kesin bir kanıt bulunmamakla birlikte, topluluktaki birçok insan buna inanıyor gibi görünüyor.

Özellikle CME Bitcoin vadeli işlemler grafiğindeki fiyatın sadece birkaç saniyede düştüğü durumlarda, sektördeki en önemli analistlerden bazıları olası fiyat manipülasyon için sesini yükseltmeye başlıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x