Yükleniyor...

Gizlilik Coin’i Zcash’in (ZEC) Sonu mu Geliyor?

Coin Metrics'ın verilerine göre, geçen yıl fiyatı negatif seyreden Zcash'i kullanmayı bırakmaya başladı.

Zcash ZEC

Coin Metrics’ın verilerine göre, geçen yıl fiyatı negatif seyreden Zcash’i kullanmayı bırakmaya başladı.

Ocak 2018’de 100.000’den fazla aktif adres ile aktif adres sayısında zirveyi gören Zcash’in aktif adres sayısı kademeli olarak düşmeye başladı. Düşüş yavaş yavaş başladı ve Zcash 90.000 aktif adresini Haziran 2018’e kadar korudu.

2018’in geri kalanı boyunca, bugüne kadar hızla azalmaya devam etmeden önce, aktif adreslerin sayısı yarıya indiği Temmuz 2018’de işler büyük ölçüde değişti. Aktif Zcash adreslerinin sayısı şimdi Ekim 2016’dan bu yana en düşük seviye olan 11.218’e kadar gelmiş durumda.

Zcash, tamamen özel kripto para işlemlerine izin vermek için karmaşık bir kriptografi (şifreleme) kullanıyor. Ancak, Monero’nun aksine özel işlemler varsayılan olarak aktif değil. Sonuç olarak gizlilik özelliklerinin kullanımı tarihsel olarak düşük kaldı. Daha da kötüsü, birçok kripto para borsası yasal kaygılardan dolayı gizlilik coin’lerini delist (marketten çıkarma işlemi) etmeye başladı ve sonuç olarak bu tür kripto paralar büyük ivme kaybetti.

Zcash ayrıca son iki yılda Ocak 2018’de 900 doların üzerindeki zirvesinden sonra şu anki değeri olan 27,84 dolara düşerek yüzde 97’ye yakın bir değer kaybetti. Fiyatı sadece son bir yılda neredeyse yarı yarıya düştü.

İnsanlar artık daha az Zcash ticareti yapıyor. Zcash, geçen yılın ticari işlem hacminin düşmeye devam ettiğini 2019 yılının ikinci çeyreğinde günde 300 milyon doların üzerindeki zirveden sonra 150 milyon dolara düşmesiyle gördü.

Zcash, aktif cüzdan adreslerinin sayısının son aylarda azaldığını görmesine rağmen, piyasa genelindeki eğilim farklı. Diğer birçok kripto para birimi son zamanlarda ağ faaliyetlerinde önemli bir yükseliş yaşamıştır. Bunların arasında Decred (DCR) öne çıkıyor ve kripto para birimi 2019’ın ikinci yarısında aktif adres sayısında çarpıcı bir artış görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru gidiyor ve ticaret hacmi de son derece yükselmiş durumda. Buna rağmen DCR’nin fiyatı aynı zaman zarfında yüzde 30 düştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner