Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatı Sert Düşüşten Sonra Toparlandı

18 Ağustos 2014 tarihli BTC-e borsasındaki sert düşüş, çoğu Bitcoin kullanıcısını telaşa düşürmüş ve panik satışları yapmalarına neden olmuştu.

18 Ağustos 2014 tarihli BTC-e borsasındaki sert düşüş, çoğu Bitcoin kullanıcısını telaşa düşürmüş ve panik satışları yapmalarına neden olmuştu. 15 dakika içerisinde 7000 üzeri BTC’nin el değiştirmesi ile 309 dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin fiyatı, sert düşüşten sonra toparlanarak hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı. Düşüşten sonraki 3 gün içerisinde Bitcoin fiyatı en yüksek 530 dolar seviyesini gördü.

BTC-e borsasındaki yüksek hacimli satış ile gelen düşüş, Bitstamp ve Bitfinex borsalarında da etkisini göstermişti. Bu düşüşten faydalanmak isteyen yatırımcılar, Bitcoin fiyatının bir daha bu seviyeleri göremeyeceğini düşünerek düşük fiyattan alım yaptılar.

Bitcoin ile satış yapan ve yaptıkları satışlardan elde ettikleri Bitcoinleri elinde tutan satıcılar için bu düşüş kötü oldu diyebiliriz. Fakat ani düşüşten sonraki alım-satımın getirdiği dalgalanma, BitPay ve Coinbase gibi şirketlerin teknolojisi sayesinde çoğu satıcıyı da etkilemedi. Bitcoin ödeme sistemleri, satıcılara Bitcoin’den elde ettikleri kazancın direkt olarak fiat para birimine çevrilmesinde yardımcı oluyor.

BTCTürk borsasında ise 18 Ağustos 2014 tarihinde en düşük 1000 TL’den işlem gören Bitcoin, yazının yayınlandığı zamanda en yüksek 1164 TL’den işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner