Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatını Tam Olarak Öngörebilen Stok Akış Modelinin Bilinmeyen Yönleri

Bitcoin, son on yılda 145 milyar dolara yakın bir piyasa değeri ile dünyanın en baskın kripto para birimi konumunu sağlamlaştırdı.

Bitcoin Stok Akış Modeli

Bitcoin, son on yılda 145 milyar dolara yakın bir piyasa değeri ile dünyanın en baskın kripto para birimi konumunu sağlamlaştırdı. Bitcoin’in başarısı ve popülaritesi gelecekte fiyatının nasıl hareket edeceği konusunda birçok spekülasyona neden oldu.

Birçok kripto para kullanıcısı ve yatırımcısı için stok akış (s2f) modeli, Bitcoin’in kıtlığını dikkate alan ve olası fiyat eğilimini öngören bir Bitcoin değerleme modeli olmaya devam ediyor.

Stok Akış Modeli ve Bitcoin Fiyatı
Stok Akış Modeli ve Bitcoin Fiyatındaki Değişim

Modelin yaratıcısı popüler Bitcoin analisti PlanB, Off the Chain podcast’inin son bölümünde s2f modeli ve Bitcoin için önemi hakkında konuştu ve stok akış modelinin Satoshi’nin yarattığı dijital kıtlık buluşunun değerini ölçmek için önemli bir girişim olduğunu ifade etti.

Analist, s2f modelinin başkaları tarafından çoğaltılabilmesinin ve kontrol edilebilmesinin önemine dikkat çekerek, model için garip olan tek şeyin öngördüğü Bitcoin fiyatı olduğunu belirterek şunları söyledi:

Model, bir sonraki yarılanmadan sonra Bitcoin fiyatının 50.000 – 100.000 dolar aralığına ulaşacağını öngörüyor ve bu da elbette yatırımınızda gerçekte mümkün olmayan 10X yapmanın neden bu kadar kolay olduğu merakını tetikledi. Ayrıca modelin neden bu kadar uyumlu (Bitcoin fiyatı ile) çalıştığı da büyük merak konusu.

“Altında Olduğu Gibi Doğrudan Kıtlığı Ölçüyor”

PlanB, stok akış modelinin altında olduğu gibi doğrudan kıtlığı ölçtüğü için bu kadar iyi çalıştığını iddia etti ve şunları ekledi:

Çok iyi çalışmasının diğer nedeni, Bitcoin’in çok konuşulan ağ etkileri olabilir. Geliştiricilerin ağ etkileri Bitcoin üzerinde çalışmaya başlıyor ve daha fazla trader Bitcoin ile bir şeyler satın almaya ve satmaya başlıyor. Yatırımcı sayısı da artmaya devam ediyor.

BTC’nin gerçek potansiyelinin değer deposu statüsünde bulunduğuna inanan Bitcoin taraftarları için s2f modeli, Bitcoin’in öngörülen fiyat hareketi açısından yeterli kanıtları sağlıyor. PlanB ayrıca, s2f modelinin çalışması gerekiyorsa, ekosistemde önemli sayıda HODLer olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bitcoin ekosistemindeki HODLer’ların rolünü inceleyen ve onları sadık hissedarlarla karşılaştıran PlanB şunları ifade etti:

Yüksek stok akış değeri oluşturmak için HODLer’lara ihtiyacınız var. Bu, bir kriz ya da başka bir şey olduğunda hisse senedi satmayan ve şirketi yerle bir etmeyen, çok sadık hissedarları tercih eden şirketler gibidir.

Sözlerine s2f modelinin Bitcoin’in kıtlığını dikkate alan ve gelecek için ölçülebilir bir fiyat modeli sağladığıyla devam eden PlanB, Mayıs ayında gerçekleşecek blok ödülü yarılanmasının Bitcoin fiyatını yükselteceğine dikkat çekerek sürdürdü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner