Yükleniyor...

Bu Model Bitcoin için Taban Fiyatı Gösteriyor

Bitcoin'in PoW konsensüs algoritması elektrik tüketimi ile güvence altına alınmıştır.

Ekran Resmi 2020 03 11 22.08.18

Bitcoin’in PoW konsensüs algoritması elektrik tüketimi ile güvence altına alınmıştır. Bu konsensüsle yeni çıkarılan her BTC’nin belirli bir değerde olmasını sağlanıyor. Bitcoin’in fiyatını tahmin etmenin en yeni modeli, üretim maliyetlerine bakmak ve bu veriler doğrultusunda taban fiyatını hesaplamak.

Bitcoin teknik olarak incelendiğinde Satoshi’nin zekice düşündüğü özelliklerden birisi madencileri her zaman teşvik edici bir yapıda olması. Gerçek hayatta altın madencileri nasıl çalışıyorsa Bitcoin’in temeli de buna benzer şekilde.

Sabit ödüller ile kripto varlığın sayısal olarak artması, benzer şekilde altın çıkarmak için kaynaklarını tüketen madencilere benzer. Bu durumda harcanan CPU ve elektrik miktarı DataDater tarafından ortaya kondu.

Ortaya çıkan madencilik fiyatına bakıldığında ve bu veriler incelendiğinde mevcut ortalama madencilik maliyeti yazım itibari ile 7577 dolar seviyesinde. Bu seviye madenciler için taban fiyat olarak değerlendirilirken, Bitcoin’in fiyatının bu seviyenin altına düşmesi durumunda madencilerin geliri maliyetleri karşılamıyor sonucuna varılabilir. Böyle bir durumda madenciler BTC stoğu yapmak yerine satış yapmaya ve fiyatın yükselmesini baskılamaya başlarlar ki asıl kötü olan madencilik donanımlarını kapatmalarıdır. Tersi durumda ise arz talep dengesinde fiyatlanan Bitcoin yükselmektedir.

Bitcoin Maliyet Grafiği

DataDater’ın COP olarak adlandırdığı bu model yatırımcılar için Bitcoin’in ne kadar düşebileceği yönünde güvenilir bilgiler sunuyor.

DataDater’in bu COP modeli diğer PoW konsensüs algoritmasını kullanan Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), ve Stellar (XLM) gibi kripto birimlerine de uygulanabilir. Ek olarak COP modeli Bitcoin’in fiyatının diğer kripto birimler ile karşılaştırılması konusunda da oldukça etkin.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner