Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatının Yükselmesine Neden Olan 3 Makro Ekonomik Etken

Çin yuanının ABD doları karşısında değer kaybetmesi sonrası Bitcoin'in kendini 10.

BTC Bitcoin Fiyatı

Çin yuanının ABD doları karşısında değer kaybetmesi sonrası Bitcoin’in kendini 10.000 doların üzerine attı. Gün içerisinde 12.000 doların üzerine çıkmayı başaran Bitcoin, gelen satışlarla 12.000 doların altına geriledi ve haberi hazırladığımız sırada 11.738 dolardan işlem görüyor.

Bilindiği üzere Bitcoin fiyatlarını etkileyen birçok faktör var; sektörel gelişmeler, arz ve talep, alış-satış baskısı, söylentiler ve iddialar gibi. Bu noktada Facebook’un kripto para projesi Libra’yı ele alabiliriz. Libra’nın duyurulması sonrası Bitcoin fiyatı yükselişe geçmiş ve olay Libra’nın varoluş mücadelesine geldiğinde Bitcoin fiyatı düşmeye başladı.

CoinTelegraph’dan William Suberg’in kaleme aldığı makalede fiyatı yükselten, Bitcoin fiyatını 12.000 doların üzerine taşıyan 3 makro ekonomik etkeni ele aldı.

1) Fiat Paralardaki Devalüasyonlar

Yuan veya diğer ulusal para birimlerinin değer kaybetmesi doğrudan Bitcoin’e yarıyor. Bu durum yalnızca bu ay Çin yuanının değer kaybetmesi sonrası görülmedi, daha önce de görüldü. Haziran ayında Daily FX‘in analistlerinden Christopher Vecchio, Türk Lirası ve yuan’daki değer kayıplarının Bitcoin fiyatlarını arttırdığını ileri sürmüştü.

Şu anda Çin yuanı ABD-Çin ticaret savaşından dolayı değer kaybediyor. Trump’ın Çin’in elini bükmek için Çin ürünlerine ek gümrük vergileri getirmesi sonrası Çin, ABD pazarını kaybetmemek için devalüasyona başvuruyor ve Çin mallarını dolar karşısında ucuzlatıyor. Bu durum ise doğrudan Bitcoin’e yarıyor.

2) Geleneksel Borsalardaki Düşüşler

ABD-Çin ticaret savaşının iki ülkenin reel ekonomisine olumsuz yansımaları oluyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın 1 Ağustos’ta 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 oranında ek gümrük vergisi getirdiklerini duyurması sonrası ticaret savaşında sular ısındı. Bunun sonucunda Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500’de yeni ayın ilk günlerinde ciddi kayıplar görüldü.

Short pozisyondaki yatırımcılar geleneksel yatırım araçlarındaki düşüşler sonrası kayıplarını minimize etmek için başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasasına yöneliyorlar.

3) Hedge Yatırım Olarak Bitcoin

Geleneksel yatırım araçları ile Bitcoin arasında ters bir ilişki olduğu hemen hemen kanıtlanmış durumda. Bu ilişki yatırımcıların bir hedge yatırım olarak Bitcoin’e yönelmesine neden oluyor. Yani yatırımcılar portföylerindeki olası kayıpları Bitcoin ile minimize etmek istiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner