Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Zorluğu Çılgınca Yükseliyor! Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi Görüldü!

Bitcoin madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin ağı her 10 dakikada bir blok üretimi süresini tutturabilmek için ağın hash seviyesini otomatik olarak ayarlar. Bu nedenle madencilik zorluğu her 2016 blok kazıldıktan sonra yeniden belirlenir. Bu da ortalama her 2 haftada bir zorluk derecesinin ayarlandığı anlamına geliyor.

Ağın kendi kendine otomatik olarak yaptığı zorluk ayarlaması doğrudan Bitcoin arzını kontrol etmek amacıyla gerçekleşiyor.

Bitcoin Madencilik Zorluğu

Blockchain.info’nun verilerine göre, Bitcoin madencilik zorluğu 6 Ağustos’ta 9.9 trilyon ile 10 trilyona dayanmış durumda. Geçen hafta bu değer 9 trilyon bandındaydı. Bitcoin madencilik zorluğunda en son böylesi yüksek seviyeler 2018’in sonlarında görülmüştü.

Bitcoin Madencilik Zorluğu ve Bitcoin Fiyatı Arasındaki İlişki

O dönem Bitcoin fiyatı 3.500 doların altına düşmüş ve birçok madenci madencilik cihazını kapatma noktasına gelmişti. Bu durum zorluk şeritlerini daraltan ve sistemi bir nevi krize sokuyor. Bitcoin zorluk şeritlerinin daralması zayıf olan madencilerin sistemden çıkması ve güçlülerin ayakta kalmasına neden oluyor. Maliyetler yükselip karlılık yer yer minimize olduğunda sistem artık kendini yeniden şekillendirip bir sonraki atılım için güç topluyor.

Bitcoin Zorluğu

Yukarıdaki grafikte Bitcoin madencilik zorluk şeritlerinin zaman içindeki değişimi yer alıyor. Bitcoin’in tarihinde şimdiye kadar dört kere bu şeritlerin daraldığı görüldü. Yani şimdiye kadar dört kez kriz oluştu ve her bir kriz sonrası Bitcoin fiyatı sert şekilde yükseldi. Bu seferki krizin ardından bakalım Bitcoin fiyatı nereye gidecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner