Yükleniyor...

Bitcoin Halving Sonrası Madenciler Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Decred kurucu ortağı ve proje lideri Jake Yocom-Piatt, Bitcoin'in (BTC) madencilik ödüllerindeki düşüş sebebi ile madencilerin fiyatları arttıracağını öngörüyor.

bitcoin halving sonrası madenciler nasıl tepki verecek

Decred kurucu ortağı ve proje lideri Jake Yocom-Piatt, Bitcoin’in (BTC) madencilik ödüllerindeki düşüş sebebi ile madencilerin fiyatları arttıracağını öngörüyor.

Yocom-Piatt, yaptığı açıklamada, “Bitcoin’de yarılanma sonrası madencilerin aynı miktarda iş için şu anki ödülün yarısı kadar Bitcoin alacağından dolayı, bu durum 1 BTC maliyetini iki katına çıkarıyor.” dedi.

Yocom-Piatt ayrıca, madencilerin her zaman maliyetlerini korumak ve kâra geçmek için çaba gösterdiklerini ve bu durum göz önüne alındığında, yarılanma sonrası Bitcoin madencilerinin ellerindeki Bitcoin’leri iki katına satmaları gerekiyor dedi. Yaşanacak bu arz şoku ile birlikte lider kripto varlığın fiyatının artacağı öngörülüyor.

Bitcoin’in mevcut kodunda yerleşik parametrelerden dolayı, her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma etkinliği, Bitcoin’i enflasyondan korumayı amaçlıyor. Tabi ki bu süreçte madencilerin ödülleri yarıya iniyor, doğal olarak da maliyetleri iki katına çıkıyor.

Bitcoin maksimum 21 milyon adet ile sınırlı ve şu an için bu sayıya henüz ulaşılamadı. 10 yıl önce kurulan Bitcoin’in dolaşımdaki arzı madencilik ödülleri ile birlikte tutarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Kabaca her 10 dakika bir, dünyanın herhangi bir yerinde, bir madenci yeni bir blok buluyor ve karşılığında 12.5 BTC ödül alıyor. Kısaca bu durum her 10 dakikada bir 12.5 yeni Bitcoin’in piyasaya çıktığı anlamına geliyor.

11 Mayıs’ta bu ödül 6.25 BTC’ye düşecek ve madenciler aynı miktarda iş için daha az ödeme alacak. Kripto piyasasının temel pazar dinamiklerinde yaşanan değişikliğe değinen Yocom-Piatt, Bitcoin’in kısa vadede iki katına çıkacağına inanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner