Yükleniyor...

Bitcoin Hashrate’inin Yükselmesi BTC Fiyatı İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin'in hashrate'i son zamanlarda yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin Hashrateinin Yukselmesi BTC Fiyati Icin Ne Anlama Geliyor

Bitcoin’in hashrate’i son zamanlarda yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Aslında, toplam hashrate bu yıl birçok kez yeni rekorlar elde etti ve haberin yazımı itibariyle de 144.03M TH/s olduğu kaydedildi.

Ancak geçmişe bakarsak bu durum gelecekte Bitcoin’de bir fiyat artışına işaret etse de, bu sefer durum böyle olmayabilir.

2020’nin başından bu yana, Bitcoin’in hashrate oranı %36 oranında arttı. Ek olarak, günlük aktif Bitcoin adresi sayısı 2017’ye göre daha yüksek bir seviyede, işlem ve transfer sayısı da yıl başından beri artıyor. Aslında şu anda blok ödülü yaklaşık 20 milyar dolardır.

Bu blok ödül seviyesinde, madenciler HODLing yapıyor veya BTC’lerini cüzdanlara yönlendiriyor ve kurumlara satıyor. Madencilik havuzlarından borsalara aktarılan BTC de ortalama olarak aynı kaldı.

Hashrate Bitcoin

Ekim ayının ilk haftasında, transfer hacimlerinde bir düşüş oldu ve o zamandan beri hiç toparlanamadı. Hashrate’deki bir artış genellikle bir fiyat artışına işaret ederken, diğer grafikler bir fiyat artışının muhtemelen çok yakın olmadığını gösteriyor. Aslında mesele sadece transfer hacimleri değil, aynı zamanda fiyatı da etkiledikleri için spot borsalardaki ticaret hacimleri.

Toplam ticaret hacmi, 3 aylık bir süre boyunca düşük kaldı. Eylül ayının ilk haftasında ve Ağustos ortasında hacimdeki artış, gerçekten de piyasadaki ivmeyi temsil ederken şimdiki işlem hacmi, 500 milyon $ hedefinin çok ötesinde 250 milyon $’a yaklaştı.

Bununla birlikte, spot borsalardaki toplam günlük hacmin, Bitcoin madencilik havuzu spot borsalara yönlendirildiğinde ve biriken kurumların nihayet ticarete başlamasıyla artabileceği unutulmamalıdır. Hacimdeki bu tür bir artış, volatilitenin artmasına neden olabilirken; bu fiyatta yeni bir ATH’ye ulaşmanın tek yolu olabilir.

Genel algı, hashrate’deki bir ATH’nin neredeyse anlık bir fiyat artışına dönüştüğü olabilir. Bununla birlikte mevcut piyasa koşulları söz konusu olduğunda, madencilik zorluğundaki bir artış, madencilerin Bitcoin üzerindeki satış tarafı baskısını artırması için yeterli değildir. Bunun yerine, madencilik havuzlarındaki Bitcoin’in asla bu oranda borsalara giremeyeceğine dair spekülasyonlar var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner