Anasayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin Helal mi Haram mı?

Bitcoin Helal mi Haram mı?

Nisan ayında Endonezya merkezli Blossom Finance firması, Bitcoin’in İslami Finans veya Şeriat Kanunlar’ı ile uyumlu olduğunu açıklayan 22 sayfalık bir çalışma raporu yayınladı.

Zaman zaman Müslümanlar’ın ve din adamlarının büyük bir çoğunluğunun Bitcoin’in İslami Finans kurallarına uygun olup olmadığını ve yatırım yapılmasının caiz olup olmadığını sorguladıkları görülüyor. İslami mikrofinans şirketi olan Blossom Finance’a göre, kripto para birimleri yerel hükümet tarafından yasaklanmadıkça İslami para olarak nitelendirilebilir.

Son birkaç yıldır pek çok Müslüman Bitcoin’in İslami Finans veya Şeriat Kanunlar’ına göre uygun olup olmadığını tartıştı. İslami Finans, iş yaparken insanların uyması gereken belirli kurallara sahip; tefecilik yapmamak ya da faize bulaşmamak gibi.

Kripto para birimi Bitcoin’in İslam’a uygun olup olmadığını daha iyi anlamak için Blossom Finance’ın müftüsü Muhammed Abu-Bakar “Çalışırken Bitcoin, Kripto Paralar ve Blockchain’in Şeriat Analizi” başlıklı bir makale hazırladı.

Bitcoin Helal mi Bitcoin Haram mı?

Blossom Finance’in kurucusu Matthew J. Martin, yakın tarihli bir basın açıklamasında birçok kişinin “Bitcoin helal mi yoksa haram mı?” diye sorduğunu dile getirdi. Martin, en dürüst cevabın Bitcoin’in hem işlem hem de ödeme ağı olduğu için helal veya haram olup olmadığı cevabının duruma göre değiştiği şeklinde olacağını söylüyor. Ancak şirketin 22 sayfalık makalesinde “Bitcoin’in yaşanılan devlet tarafından yasaklandığı durumlar dışında İslami para olarak nitelendirilebileceği” belirtiliyor.

Müftü Muhammed Abu-Bakar, çalışmada üç düzenleyici yargı yetkisinin bulunduğunu şu şekilde açıklıyor:

  • Kripto para biriminin kullanımının yasak olduğu ve açıkça yasaklandığı bölgeler.
  • Düzenleyicilerin sessiz olduğu, açıkça kabul etmedikleri veya kripto para birimini izin verilen para olarak ilan ettiği yargı bölgeleri: Genellikle bu yargı bölgelerinde, düzenleyiciler sadece halkı dikkatli davranmaya ve söz konusu risklerin farkında olmaya davet ederler.
  • Düzenleyicilerin kripto para birimini ya bir finansal varlık olarak ya da alternatif para birimi olarak kabul ettikleri ve halkın kripto para birimini kullanmasına izin veren özel bir mevzuatı yürürlüğe koyduğu yargı bölgeleri.

Muhammed Abu-Bakar’ın çıkarımlarına bakarak “Şeriat açısından bakıldığında son iki bölgede Bitcoin ve diğer nitelikli kripto para birimleri helaldir. Ancak, kişisel servetin korunması Şeriat’ın temel hedeflerinden biridir. Bu nedenle kripto paralarla ilgilenen insanların ilgili risklere dikkat etmeleri gerekmektedir.” çıkarımında bulunuluyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin “geleneksel para” olarak kabul edilebildiklerinden ve sadece yasaların dijital varlıkların izin verilebilirliğinin yerine geçebileceğinden Şeriat Kanunlar’ı kapsamında yeterli olarak görülüyorlar. Örneğin, bazı ülkelerde Bitcoin bölgenin mali yasalarına göre izin verilen bir para birimi veya maldır. Bu ülkelerde Bitcoin İslami Finans ile uyumlu bir dijital para birimidir.

Ülkemizde Bitcoin veya diğer kripto para birimleri yasak değil ve yetkililer insanları dikkatli olmaları konusunda uyarıyorlar. Bu nedenle Türkiye için bu üç tip yargı bölgesinden ikincisi geçerli.

Bitcoin Helal mi Haram mı Konusunda Diyanet Ne Diyor?

Bu yılın başında Diyanet kripto para birimi Bitcoin ile ilgili bir açıklama yaptı. Diyanet Bitcoin’in caiz olmadığını açıkladı. Bitcoin’in helal mi yoksa haram mı olduğu konusunda Diyanet’in yaptığı açıklamanın tamamı;

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Anlık Piyasa Verileri

-
68,923.256.2%