Yükleniyor...

Dr. Nouriel Roubini: CBDC’ler Bitcoin’i Yok Edecek

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) şefi Christine Lagarde'nin merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarmalarını teşvik eden açıklamasının ardından tanınmış kripto para ve Blockchain teknolojisi eleştirmenlerinden Dr.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri CBDC

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) şefi Christine Lagarde’nin merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarmalarını teşvik eden açıklamasının ardından tanınmış kripto para ve Blockchain teknolojisi eleştirmenlerinden Dr. Nouriel Roubini konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

New York Üniversitesi (NYU) Stern School of Business’da ekonomi eğitimi veren Roubini, Guardian için yazdığı makalesinde CBDC’leri konu aldı. Roubini, merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmasının krize eğilimli bankacılık sistemini değiştireceğini ve kripto paraları ortadan kaldıracağı görüşünde.

Günümüzde bankamatik ve kredi kartlarının yerini Apple Pay, Google Pay, Paypal, Venmo, Alipay gibi birçok hizmetin aldığını söyleyen Roubini, İsveç gibi ülkelerde nakit kullanımının oldukça nadir olduğunu ve insanların artık dergi alırken bile nakit kullanmadıklarını belirtiyor. Roubini’ye göre tüm bu çözümler hala geleneksel bankacılık sistemine bağlı ve hiçbiri kripto paralara ya da Blockchain’e güvenmiyor.

Roubini, CBDC fikrini düşünen politika yapıcıların bu düşüncesinin merkez bankalarının Blockchain veya herhangi bir kripto para birimini kullanmasının gerekli olduğu fikrini kabul ettikleri anlamına gelmediğini dile getiriyor. Aksine, “CBDC’lerin geleneksel banka hesaplarına veya kripto para birimlerine bağlı olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm özel dijital ödeme sistemlerinin yerini alacağını” iddia ediyor. Eğer Roubini’nin neden böyle düşündüğünü merak ediyorsanız bunun cevabını maddeler halinde kendisi veriyor;

  • Merkez bankaları zaten ödemelerin ve işlemlerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan merkezi onaylanmış özel dağıtılmamış muhasebe defterine sahipler.
  • Bireyler, şirketler ve banka dışı finansal kuruluşların merkez bankası aracılığıyla işlem yapmalarına izin vererek CBDC’ler nakit, geleneksel banka hesapları ve hatta dijital ödeme hizmetleri ihtiyacını ortadan kaldırabilir.
  • CBDC’ler kripto paraları değiştirecek, çünkü ölçeklenebilir, ucuz, güvenli veya aslında merkezden uzak değiller.
  • Bazı insanlar anonim işlemleri gerçekleştirmek için onları kullanmak isteyebilir, ancak Bitcoin anonim değildir. Yetkili makamlar tam gizlilik sunan, gizlilik odaklı kripto para birimlerinin gizlilik yönünü kısa süre içinde çözecekler.

Roubini’nin sunduğu gerekçelerden 1., 2. ve 4. bölümdekilerini tartışmaya açmak zor. Bununla birlikte 3. bölüm biraz tartışmaya açık. Çünkü mevcut ve gelecekteki kripto para birimleri için ölçeklenebilir, ucuz, güvenli ve çoğunlukla merkezi olmayan görünüm konularında görüş beyan etmek biraz güç.

Oldukça şaşırtıcı bir şekilde geçmişte kripto paraları (özellikle Bitcoin) küçümseyen Roubini, kendi tabiri ile değersiz kripto paraları ortadan kaldıran CBDC fikriyle heyecan duyuyor gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner