Yükleniyor...

Bitcoin ile İlgili İzlenmesi Gereken 4 Belgesel

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildiğinden bu yana, bir çok gelişme yaşadı ve şu anda bulunduğu noktaya geldi.

bitcoin belgeselleri

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildiğinden bu yana, bir çok gelişme yaşadı ve şu anda bulunduğu noktaya geldi. Bitcoin şu an pek çok kişi tarafından bilinse de, teknik detaylar konusunda hâlâ daha anlaşılmayan noktalar var.

Bitcoin’i insanlara kolay bir şekilde anlatmak isteyenlerin genel olarak savunduğu kanı ise şu şekilde: “Bankacılık sistemini de tam olarak bilmiyoruz, fakat yine de bankaları kullanıyoruz.” Bu anlatıcıların bir kısmı da, insanları Bitcoin kullanımına ısındırmak için eğlenceli ve öğretici belgeseller çekmeye başladılar. Şimdi dilerseniz, bu amaç doğrultusunda Coindesk’in derlediği belgesellerden dört tanesine bir göz atalım:

1.  ‘Bitcoin: The End of Money As We Know It’

Kickstarter’da da bağış toplayarak bu belgeseli hazırlayan medya girişimcisi Torsten Hoffman, daha öncelerde de Blockchain.info CEO’su Nic Cary ile ve Bitcoin tanrısı olarak kabul edilen Roger Ver ile röportaj düzenlemişti. Bu belgeselde ise Hoffman, Bitcoin’in gelecekteki para sistemine nasıl değişiklikler getireceğini anlatmaya çalışmış.

2. ‘Life on Bitcoin’

Geçen günlerde Twitter üzerinden de takipçilerimiz ile paylaştığımız “Life on Bitcoin” belgeseli, sadece Bitcoin kullanarak 100 gün geçirecek olan bir aileyi konu alıyor. Yine Kickstarter’dan bu belgesel için bağış toplayan Austin ve Beccy çifti, 70.000 dolarlık bağış toplayarak belgesel çekimlerine başlamışlardı. Yakın zamanda Facebook sayfasından duyurulana göre, çekimleri The Good Line tarafından üstlenilen belgesel bitim aşamasında.

3. ‘Bitcoin in Uganda’

Bitcoin’deki düşük işlem ücretlerinin, uluslararası para transferine getireceği avantajları konu alarak çekilen filmde, Amerika’da öğrenim görmek için ailesinden para bekleyen Ugandalı bir öğrencinin hikayesini işliyor. Bitcoin’in diğer para transfer metodlarına göre avantajları bu belgeselde güzel bir şekilde işlenmiş. Arjantinli yapımcı Sergio Ruestes tarafından çekilen filmin galası, Bitcoin 2014 Konferansı‘nda yapılmıştı.

4. ‘The Rise and Rise of Bitcoin’

Bitcoin topluluğundaki önemli isimlerle yapılan görüşmelerle ve Bitcoin’in gelişim sürecini anlatmasıyla tüm Bitcoin kullanıcılarının ilgisini çeken belgesel, 23 Nisan 2014 tarihinde Tribeca Film Festivali’nde görücüye çıkmıştı. Daronimax Media’nın yapımcılığını üstlendiği belgesel, şu ana kadar çekilen en kapsamlı belgesel oldu. Belgeselde Mt.Gox CEO’su Karpeles, Bitcoin eski baş geliştiricisi Gavin Andresen ve Winklevoss ikizlerine kadar herkesin konuşması mevcut.

Devletler de sırayla Bitcoin ve dijital para birimlerinin kullanımını desteklerken, bu belgesellerin eğitici niteliği sayesinde de bu yolda sağlam adımlar atılıyor.

Öne çıkarılan görsel, Jens Kalaene

Referanslar,

https://www.coindesk.com/six-bitcoin-documentaries-watch/

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner