Yükleniyor...

CITI, Bitcoin Açık Artırmasının Fiyat Üzerindeki Etkisi Üzerine Rapor Hazırladı

Bitcoin dünyasında bugün, tüm gözler US Marshals'ın gerçekleştireceği Bitcoin açık artırmasına yönelmiş durumda.

Bitcoin dünyasında bugün, tüm gözler US Marshals’ın gerçekleştireceği Bitcoin açık artırmasına yönelmiş durumda. Açık artırma, bir süredir Bitcoin fiyatları hakkındaki spekülasyonların başrolü olmuş ve ilk açık artırma haberinden sonra da fiyatlarda bir düşüş yaşanmıştı.

ABD hükümeti açık artırma öncesinde, 200.000 dolarlık depozito vererek açık artırmaya katılacak isimlerin listesini, yanlışlıkla e-posta yoluyla açığa çıkarmıştı. Tüm bu gelişmelerden sonra Citi, Bitcoin fiyatındaki olası hareketlenme hakkında bir rapor yayınladı. Coindesk’in yayınladığı Citi raporuna göre Silk Road Bitcoinlerinin açık artırma ile satılması, Bitcoin fiyatında aşağı yönde büyük bir baskı oluşturacak.

“Büyük ihtimalle, açık artırma sırasında veya daha sonrasında, fiyatların dip seviyesine ineceğini düşünüyoruz.”

Citi, açık artırma sonrasında satın alınan tüm Bitcoinlerin, exchange platformlarında satılacağını düşünüp, raporunda bu yüzden fiyatın dip seviyelere ineceğini söylemiş olabilir. Ancak Bitcoin ile bu kadar yakından ilgilenen, iş yapan ve büyük miktarlarda Bitcoin’i elinde tuttuğu bilinen isimlerin açık artırmaya katılıp, satın aldıkları Bitcoinleri satarak değerlendirecekleri pek çok otorite tarafından olası gözükmüyor. Tabiki de piyasaya 30 bin Bitcoin’in gireceği riskini de göz ardı etmemek gerek.

“Bu kadar yüksek miktarda Bitcoin’in piyasaya girmesi, fiyatlar üzerinde ağır bir baskı yaratır. Açık artırma şartları, küçük alıcılar için zor bir rekabet getiriyor, (200.000 dolarlık depozit ve 9 bloktan her biri yaklaşık 1.8 milyon dolar değerinde) bu yüzden fiyatların aşağı doğru inmesi, yatırımcıları bir hayli sinirlendirecektir.”

Citi’nin fiyatlardaki düşüşü tetikleyecek olan durumu nasıl incelediğini, Coindesk’in şu alıntısından anlayabiliriz: “Citi aynı zamanda açık artırmanın EDT’ye göre 6am ile 6pm (Türkiye’ye 13:00 ile 01:00 arası) arasında olduğuna dikkat çekiyor ve teklif verenlerin bu zaman aralığındaki olası fiyat dalgalanmalarına dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.”

Bitcoinler, Piyasa Fiyatının Altında mı Açık Artırmaya Çıkarılacak?

Silk Road Bitcoinlerinin, açık artırmada piyasa fiyatının altında satılması ile birlikte, bazı yatırımcılar bu açık artırmadan kâr elde etmek amacıyla Bitcoinleri exchange platformlarında değerlendirmek isteyebilirler. Fakat henüz bunu bilmediğimiz için bu konuda bir yorum yapamayız. Citi ise raporuna belirttiği üzere Bitcoinlerin piyasa değerinin altında satılacağını düşünüyor.

Silk Road Bitcoinlerinin satılması sonrası piyasadaki hareketleri gözlemlemeye devam edeceğiz. ABD hükümetinin açık artırmaya çıkardığı Bitcoinlerin piyasadaki etkisi üzerine haberler için CoinKolik’i takip edebilirsiniz.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner