Yükleniyor...

Bitcoin İlk Kez Pizza Almak için Kullanılmamış Olabilir

Bitcoin ile ilk alımın bir pizza satın almak olduğu gerçeği çıkan bazı belgelerce değişebilir.

pizza bitcoin

Bitcoin ile ilk alımın bir pizza satın almak olduğu gerçeği çıkan bazı belgelerce değişebilir.

Bitcoin’in ilk kez pizza satın almak için kullanıldığı iddiasına karşın, Twitter’daki bir kripto topluluğu 14 Mayıs’ta dünyanın ilk gerçek dünya satın alımının pizza değil, bir JPEG için yapılmış olabileceği önerisiyle alevlendi.

Twitter’da Bir Kripto Topluluğundan Dikkat Çeken İddia

Bitcoin‘in ilk kez pizza satın almak için kullanıldığı iddiasına karşın, Twitter’daki kripto topluluğu 14 Mayıs’ta dünyanın ilk gerçek dünyada yapılan satın alımın pizza değil, bir JPEG için yapılmış olabileceği önerisiyle dikkat çekti.

Bağımsız geliştirici Udi Wertheimer, Bitcoin savunucusu ve ünlü Bitcoin Pizza’dan bile önce Bitcoin kullanılarak yapılmış olabilecek ilk satın almayı gösteren bir ekran görüntüsünü paylaştı. Ekran görüntüsü, 24 Ocak 2010 tarihinde gerçekleşen bir işlemi gösteriyor.

O zamanlar yaklaşık 1 dolar değerinde olan 500 Bitcoin karşılığında bir resim satılmaya çalışılmıştı. Ekran görüntüsünde, Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun da satışın gerçekleşmesine yardımcı olmaya çalıştığı belirtiliyor. Ancak, bu iddia üzerinde şüpheler var. Mike McDonald’ın bir Tweet’inde, Bitcoin işleminin bir bağış olabileceğini ve JPEG’nin aslında hiç satılmamış olabileceğini gösteren bir ekran görüntüsüne işaret edildi.

Wertheimer ise orijinal Tweet’inin hatalı olabileceğini kabul etti. Sabunir’in bir JPEG’i 500 BTC karşılığında satışa çıkardığını ve bir ay sonra adreslerinde aynı miktarda para aldıklarını, ancak 500 BTC’nin farklı bir etkileşim için bağış olarak gönderilmiş olabileceğini ve JPEG’nin aslında hiç satılmamış olabileceğini söyledi. Bu söylenti, Bitcoin Ordinals olayının ardından geldi ve Wertheimer, Bitcoin NFT’lerinin önemli bir savunucusu oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner