Yükleniyor...

Bitcoin İşlem Tıkanıklığı Panik Yarattı

Yatırımcıların Bitcoin ağına yönelik saldırı yaşandığı endişelerinin ardından Bitcoin analistleri konu ile ilgili korkuların giderilmesine yardımcı oldu.

Bitcoin ag tikanikligi

Yatırımcıların Bitcoin ağına yönelik saldırı yaşandığı endişelerinin ardından Bitcoin analistleri konu ile ilgili korkuların giderilmesine yardımcı oldu.

Bitcoin işlem ücretlerindeki ani artış ve onaylanmamış işlemler, hafta sonu Crypto Twitter’da ağa yönelik potansiyel bir Hizmet Reddi (DoS) saldırısı endişesine yol açtı. Bazı Bitcoin analistleri ve yorumcuları da kendi takipçilerinin bu korkularını yatıştırmak için harekete geçtiler. 

2017’den Bu Yana İlk Kez Gerçekleşti

BitInfoCharts verilerine göre, Bitcoin ortalama işlem ücretleri şu anda 19,20 dolar seviyesinde. Bununla birlikte Mempool Space’e göre, bu yazının yazıldığı sırada birikmiş işlem sayısı ise 459.341 civarında. 

Ağ üzerindeki artan talep, blok başına ücretlerin 7 Mayıs’ta 6,25 BTC’lik blok sübvansiyon ödülünü geçici olarak aşmasına neden oldu. İş kanıtı madenciliği süreci, her dört yılda bir yarıya inen 6,25 BTC’lik bir blok sübvansiyonuna sahip. Bununla birlikte, blok alanı talebinin arttığı nadir durumlarda, bu rakam aşılarak daha yüksek işlem ücretlerine neden olabiliyor. 

Sektör analistleri bu gelişmenin 2017’den bu yana ilk kez gerçekleştiğini bildirdi. 

Mempool Space, faaliyetin o zamandan beri biraz soğuduğunu ve ücretlerin tekrar blok ödülünün altına düştüğünü gösteriyor. Bir sonraki bloğun 4,51 BTC ücret üreterek işlenmesi bekleniyor. 

Faaliyet ve blok alanı talebindeki artış, Ordinals girişlerindeki yükselişe bağlanıyor. Analiz sağlayıcısı Glassnode’a göre, 7 Mayıs’ta zincir üzerindeki Bitcoin işlemlerinin toplam yüzde 75’i Taproot kullanarak rekor seviyeye ulaştı. Ancak Crypto Twitter’da bulunan bazı kişiler, son zamanlarda yaşanan tıkanıklığın Bitcoin ağına yapılan bir DoS (hizmet reddi) saldırısından kaynaklandığını iddia etti. 

Bitcoin analistleri bunun önceden planlanmış bir saldırıdan ziyade, talepten kaynaklandığına dikkat çekti. 

0xfoobar kullanıcı isimli analist, konu ile ilgili takipçilerine şu açıklamalarda bulundu: “Bitcoin mempool nihayet biraz kullanılıyor ve yatırımcılar bunu ağa yönelik bir DoS saldırısı olarak gösteriyorlar. Gerçekten de Bitcoin’in popüler hale gelmesi ve insanların onu kullanmak için para ödemeye razı olması gibi en temel senaryoları bile dikkate almıyorlar.” 

8 Mayıs’ta Binance, bekleyen işlemlerin büyük hacmini gerekçe göstererek Bitcoin işlemlerini askıya aldı. Böylece platform, son 12 saat içinde BTC işlemlerini ikinci kez askıya almış oldu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner