Yükleniyor...

Bitcoin İşlem Ücretleri Son 1 Yılın En Yüksek Seviyelerinde! Peki Neden?

Bir Bitcoin işlemi için ödenmesi gereken ortalama ücretler tekrar artıyor.

Bitcoin Ücretleri

Bir Bitcoin işlemi için ödenmesi gereken ortalama ücretler tekrar artıyor. Bitinfocharts’ın verilerine göre Bitcoin işlem ücretleri son altı ay boyunca 0,50 dolar civarında istikrarlı bir şekilde gezindikten sonra Nisan ayının başlarında yaklaşık bir yıl içindeki en yüksek seviyeye ulaştı. O zamandan beri ortalama ücretler Bitcoin fiyatının bu ayın başlarında sert bir şekilde yükselmesiyle 1 dolar ila 2 dolar arasına çıktı.

Bitcoin İşlem Ücreti

Bitcoin ücretleri son derece önemli ve gerekli, çünkü Bitcoin Blockchain’e eklenen her blokta sınırlı bir yer bulunuyor.

Blockchain daha popüler hale geldiğinde bir kullanıcının işlemlerini gerçekleştirmek için diğer tüm insanlarla rekabet etmesi gerekiyor. Bu nedenle bir kullanıcının ağ güvenliğini sağlayan madencileri diğerlerine göre önceliklendirerek daha hızlı bir işlem yapmalarını teşvik etmek için ortalama işlem ücretlerinin üzerinde biraz daha fazla para harcaması gerekir.

Peki bu sefer işlem ücretlerinin artmasına ne katkıda bulunmuş olabilir? Bitcoin blokları işlemlerle dolduğunda ücretler artar. Ve gerçekten de bekleyen işlem sayısında bu ayın başlarında keskin bir artış görüldü. Bu nedenle Bitcoin’e olan ilgi artmaya devam ederse yükselen işlem ücretleri kaçınılmaz bir hale getirdi.

Ücretler hakkında açık sözlü olan Seul Bitcoin meetup kurucusu Ruben Somsen şunları söyledi:

Daha fazla insanın Bitcoin ile ilgilenmeye başlamasıyla ücretler kaçınılmaz bir şekilde artacak.

Kaçınılmaz Ücretler

Bitcoin Blockchain’inde işlemler için sınırlı bir alan var. Bu, Bitcoin Blockchain’i yeterince küçük tutmak için gerekli, böylece mümkün olduğunca daha fazla insan “tam düğüm” olarak bilinen şeyi çalıştırmak için tüm bu verileri indirebilir. Bu kullanıcılara her bir işlemi doğrulama olanağı verdiği için Bitcoin’i güvenli hale getirir.

Sınırlı bir blok boyutuna rağmen tam Bitcoin Blockchain’i saklamak için yaklaşık 200 GB’lık bir alan gerekiyor.

Somsen, “Bitcoin’in 21 milyon ile sınırlı olması gibi blok alanı saniyede yaklaşık 15 işlem (10 dakikada 4 MB blok ağırlığı) ile sınırlı.” diyor ve ekliyor:

Kullanıcılar, özellikle tam ve tam olmayan bloklar arasındaki farkın gece ve gündüz gibi olduğunu, bundan dolayı ücretlerin aniden yükselebileceğinin farkında olmalıdır. Bloklar dolmadığında pratik olarak işlem ücretleri düşer. Bloklar dolduktan sonra kullanıcılar bunun için birbirleriyle (işlem ücreti ödeme konusunda) yarışması gerekiyor.

Ücretlerdeki son artış dikkate değer olsa da bugün ortalama ücretlerin birkaç yıl öncesine göre çok daha az olduğunun altını çizelim. Yine de geçmişteki yüksek işlem ücretleri her geçen gün daha fazla insanın Bitcoin’i kullanmaya başlaması durumunda işlem ücretlerinin ne kadar yükselebileceğinin görülmesi adına oldukça önemli.

Bitcoin İşlem Ücretleri

Bitcoin Cash gibi bazı kripto para birimleri blok boyutunu artırarak bu engeli aşmaya çalıştı. Ve gerçekten de işlem ücretleri Bitcoin Cash Blockchain’i kullananlar için çok daha düşük. Ancak Bitcoin geliştiricileri, bu yaklaşımın tam düğümleri çalıştırmayı daha zor hale getirdiğini, ağın güvenliğini ve bireylerin ağda gerçekten kontrol ve denge sağlama yeteneğini tehdit ettiğini savunuyorlar.

Somsen bu konuda şunları söyledi:

En çok duyduğum soru “Dünyanın bir ücret ödemeden Bitcoin kullanmasını nasıl sağlayabiliriz?”. Bu soru sistemin temel sınırlamaları ile istenen sonuç rasındaki bir yanlış anlama ortaya koymaktadır. Hepimiz daha düşük ücretlerle sonsuz ölçekli Blockchain istiyoruz ama bu bugün maalesef mümkün değil.

Bitcoin işlem ücretlerinin düşürülmesi için umut bağlanan bir teknoloji var: Lightning Network.

Günümüzde, teknoloji hala deneme aşamasında. Buna rağmen binlerce hevesli Bitcoin sahibi tarafından kullanılıyor. Teknoloji geliştikçe bunun Bitcoin ağı üzerinden ödeme yapmanın ana yolu olacağı umuluyor.

Lightning Network’de de işlem ücretleri bulunuyor, ancak bu ücretler son derece düşük. Ağ üzerinden gönderilen bir işlemin elde edilmesi için Lightning Network’teki işlem ücretleri Bitcoin işlem ücretlerine kıyasla son derece düşük.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x