Yükleniyor...

Bitcoin Kodları 1000 yıl Kuzey Kutbu’nda Saklanacak

Microsoft’un GitHub Arşiv Programı, Bitcoin (BTC) kodlarını, Kuzey Kutbu’nda saklayacak.

Bitcoin kodları 1000 yıl saklanacak

Microsoft’un GitHub Arşiv Programı, Bitcoin (BTC) kodlarını, Kuzey Kutbu’nda saklayacak. Kuzey Kutbu Dünya Arşivi, açık kaynak projelerinin gelecek nesiller için korunmasını sağlamak amacıyla iklim değişikliğine, doğal afetlere ve dışarıdan erişime direnecek şekilde tasarlanan bir yapı. Deniz seviyesinden 104 metre yükseklikte ve dünyanın en kuzeyindeki kasabanın bulunduğu Norveç takımadaları Svalbard’da yer alan arşiv, hizmet dışı bir madende 350 metre derinlikte bulunuyor. Microsoft’un GitHub Arşiv Programı ile Linux ve Android gibi birçok açık kaynaklı proje, kıyamet gelse dahi korunacak şekilde saklanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Arşiv odası, yerçekiminin suyu dışarı atabileceği bir şekilde tasarlandı. Buna ek olarak, madene fiziksel erişimi zorlaştırmak için de birçok farklı sistem ve katman kullanılıyor.

Bitcoin Projesi Nedir?

Bitcoin (BTC) projesi, GitHub sitesindeki aktif havuzların anlık görüntüsünü alıyor ve bunları Kuzey Kutbu’nda yer alan arşivde saklıyor. Kod, gümüş halojenür filmler olarak her biri 8.8 milyon piksel şeklinde kodlanmış çerçevelerde saklanıyor. Özel film makaraları bin yıldan fazla dayanacak şekilde tasarlandı.

Çevrimiçi kaynak kodu veri havuzu şirketi GitHub’ı 2018’de 7,5 milyar dolara satın alan Microsoft, açık kaynak projelerini korumaya kararlı. GitHub bugüne kadar birçok projeyi arşivledi. GitHub ayrıca depolanan verilerin raf ömrünü önemli ölçüde artırmak için Microsoft’un Project Silica ile birlikte çalışıyor. Ortaklık, “tüm aktif kamusal depoları 10 bin yıldan fazla bir süre arşivlemek” amacını taşıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x