Yükleniyor...

Bitcoin Latin Amerika’da Bir Değer Deposu İşlevi Görüyor

Bitcoin bir değer deposu olarak ortaya çıkmıştır ve bu konumu geleneksel ve kurumsal yatırımcıların artık daha fazla ilgisini çekmektedir.

btc as a store of value 1280x768

Bitcoin bir değer deposu olarak ortaya çıkmıştır ve bu konumu geleneksel ve kurumsal yatırımcıların artık daha fazla ilgisini çekmektedir. Son on yılda Bitcoin’in güçlü ve zayıf yönleri test edilmiştir. Bitcoin’in büyümesini sağlayan yatırımcıların yanı sıra, beklenmedik bir kesim de Bitcoin’in değer varlığı deposu konumunu keşfetmiştir.

Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos; Latin Amerika ülkelerindeki birçok kişinin, zayıf finansal altyapının ve başarısız para birimlerinin etkilerinden servetlerini korumak için Bitcoin’e yöneldiğini belirtti. Eskiden Venezuela ve Kolombiya gibi ülkelerde yaşayanlar, tasarruflarını saklamak için ABD dolarına güvenirlerdi. Ancak hükümet müdahaleleri ve Pezo yerine dolar baskıları, birçok insanın kripto para varlıklarına yönelmesini sağladı. Antonopoulos bu durumu şöyle aktardı:

“Bugün bu yerlerde Bitcoin’in birincil kullanım durumu servetin korunmasıdır ve bu da tasarruf aracı olarak Bitcoin’e yatırım yapmak demektir. Bitcoin olmasaydı bu insanlar tıpkı geçmişte olduğu gibi, tüm birikimlerini dolar olarak yapacaklardı.”

Bu tür ekonomilerde yaşayan bireyler için sıkıdenetim ve banka hesaplarına el konulması, sıklıkla karşılaştıkları endişe verici bir gerçekliktir. Antonopoulos açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu ülkelerin çoğunda, dolar hesapları açılması imkansızdır ya da daha da kötüsü, hükümet hesaplarınıza ulaşıp bunları dolar hesaplarına dönüştürebilir.”

Küresel Findex Raporu’ndan elde edilen verilere göre, ilginç bir şekilde bu ekonomilerdeki müşterilerin %30’undan fazlası 25 yaş altıdır. Bu da bu yaş grubunun, dijital para biriminin karmaşıklığını toplumun yaşça büyük kesimine kıyasla daha iyi anladığını gösterir.

Venezuela ve Kolombiya gibi ülkelerdeki işgücünün önemli bir kısmı, ülke dışında iş bulmak için yurtdışına gittiğinden, Bitcoin de bir havale biçimi olarak talep görmektedir. Antonopoulos bunu vurguladı:

“Bitcoin, birçok durumda para göndermek için daha iyi bir mekanizmadır. Western Union’a fahiş bir ücret ödemek yerine Bitcoin tercih edilebilir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner