Yükleniyor...

Bu Hafta Bitcoin Fiyatı Borsa Kapanışından Etkilenmedi

Haftalar sonra ilk kez, borsalar kapanır kapanmaz Bitcoin'in haftalık kazancı silinmedi ve dijital varlık bir ilerleme kaydedebildi.

piyasalar ve FED

Haftalar sonra ilk kez, borsalar kapanır kapanmaz Bitcoin’in haftalık kazancı silinmedi ve dijital varlık bir ilerleme kaydedebildi.

Geçen ay boyunca Bitcoin hafta boyu yükselişini sürdürdü ancak Cuma günü borsalar kapanır kapanmaz hafta başındaki fiyatına geri döndü. Bu hafta ise durum farklıydı, borsalar kapanmasına rağmen BTC fiyatı artmaya devam etti.

Bitcoin’in yükselişi Perşembe günü, saatler içinde 6600 dolar seviyesinden 7000 dolar seviyesine yükselmesiyle başladı. Borsalar Cuma günü kapanınca Bitcoin fiyatı düşmedi, aksine artmaya devam etti. Bugün ise 7280 dolarlık yüksek seviyeden işlem gördü. (Haberin yazımı itibariyle Bitcoin 7103 dolar seviyesinden işlem görmektedir.)

Peki Bitcoin neden bu sefer borsaların kapanışından etkilenmedi? Güvenli sığınak anlatısına başvuranlar Bitcoin’in zaten kütesel pazarları takip etmediğini savunacaklardır. Ancak bu hafta borsaların geçen haftalara oranla daha iyi kapanış yaptığından bu sonucun gelmesi daha olası bir ihtimaldir.

Ekonomik öngörüler 90 yıldır bu kadar kötü bir dönem görmemiş olmasına rağmen, borsalar hafta boyu bir ara yükseliş gördü. S&P 500, 3 hafta sonra %29 oranında yükseldi.

FED’in çabaları sayesinde piyasalar biraz rahatlamış olabilir. Amerikan Federal Merkez Bankası piyasaya 5 trilyonluk para arzı sağlayarak ve faiz oranlarını neredeyse sıfıra indirerek piyasalara can vermeyi amaçladı.

Goldman Sachs bu çabaları takdir ettiğini belirtti. Sachs: “FED ve Meclis ekonomik kriz ihtimallerini engelledi. Yatırımcılar FED tarafından desteklendi.” diyerek görüşlerini belirtti.

Bu nedenlerle Bitcoin son haftalarda borsaların düşük performansı sebebiyle yara alsa da, bu yara iyileşecek gibi durmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner