Yükleniyor...

Bitcoin Lightning Network’ün Bir Aylık Büyüme Oranı Yüzde 300!

Bitcoin'in ölçeklendirme sorununu çözmek için geliştirilen Lightning Network (Yıldırım Ağı) teknolojisi, büyümeye devam ediyor.

Lightning Network

Bitcoin’in ölçeklendirme sorununu çözmek için geliştirilen Lightning Network (Yıldırım Ağı) teknolojisi, büyümeye devam ediyor. Üstelik son zamanlarda piyasada görülen sert düşüşlere rağmen.

Lightning Network’ü izleyen 1ML’ye göre, ağ bir bütün olarak son 30 günde güçlü bir büyüme oranı elde etmiş durumda. Bir bütünden kastedilen ise kanal sayısı, düğüm sayısı ve ağ kapasitesi gibi veriler.

Lightning Network arama ve analiz motoru 1ML’nin paylaştığı verilere göre ağın Bitcoin kapasitesi bir ay içinde yüzde 300 büyüdü. Şu anda yaklaşık 1.6 milyon değerindeki Bitcoin Lightning Network kanallarında saklanıyor. Bu kanalların sayısı 13 bine çıkarak geçen aya göre yüzde 40, düğüm sayısı ise yüzde 9,95 büyüme oranı ile 4.400’e çıktı.

BTC Lightning Network

Blockchain platformu olan Longhash’a göre Lightning Network kanallarının sayısı 2018’in başından bu yana 18 kat arttı. Zincir dışındaki P2P işlemlerinin hazır hale getirilmesi için kullanıcılar Lightning Network ödeme kanallarında Bitcoin’lerini depoluyorlar. Herhangi bir kanalın kapatılması durumunda ise işlemler Blockchain üzerinde devam ediyor.

Lightning Network’ün gelişimini gösteren tüm bu veriler güneşli günlerin habercisi. Çünkü şu anda Bitcoin’in en büyük sorunu ölçeklendirme ve Lightning Network’ün yaygın olarak benimsenmesiyle bu sorun büyük oranda çözülmüş olacak.

Bitcoin’in ölçeklendirme sorunu Bitcoin’in Hard Fork’lanarak Bitcoin Cash’in doğmasına neden oldu ve o günden bu yana Bitcoin Cash savunucularının gerçek Bitcoin’in Bitcoin Cash olduğunu iddia etmelerinin temelini oluşturdu. Özellikle bir ödeme çözümü olarak Bitcoin’in kullanılmasının önündeki en büyük engel ölçeklendirme sorunu ve Lightning Network gibi alternatif çözümlerle bunun sağlanması hedefleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner