Yükleniyor...

Bitcoin Lightning Network Büyüyüşünü Tüm Hızıyla Sürdürüyor!

Bitcoin ağının ilk bloğunun oluşturulmasından bu yana geliştiriciler dünyanın ilk Blockchain'ini ölçeklendirmek için vargüçleriyle çalışıyorlar.

Bitcoin Lightning Network 1

Bitcoin ağının ilk bloğunun oluşturulmasından bu yana geliştiriciler dünyanın ilk Blockchain’ini ölçeklendirmek için vargüçleriyle çalışıyorlar. 2018 yılı boyunca etkisi her yönüyle hissedilen ayı piyasası birçok girişimi, geliştiriciyi ve sektördeki önemli unsurları etkiledi. Birçoğu faaliyetlerini sonlandırmak ya da planlarını ertelemek zorunda kaldı.

Tüm bunların yanısıra ayı piyasasından etkilenmeyen bir şey vardı; ilk uygulanabilir ikinci katman ölçeklendirme çözümü olan Bitcoin Lightning Network. Son verilere göre Bitcoin Lightning Network, 2018 yılı boyunca büyüyüşünü tüm hızıyla sürdürdü.

40.000’den fazla Bitcoin’i bulunduğu öne sürülen milyarder yatırımcı Tim Draper tarafından geçtiğimiz günlerde yatırım alan OpenNode’un geliştiricilerinden Rui Gomes Twitter hesabı üzerinden Lightning Network’e yönelik en güncel verileri paylaştı.

Blockchain dışı bir sistem olduğu bilinen Lightning Network sayesinde kullanıcılar düşük ücretli, hızlı ve ölçeklenebilir Bitcoin işlemleri yapabiliyorlar. Sistemin son zamanlarda büyümeye hızla devam ettiği görülüyor. Lightning Network’e dair verileri paylaşan Gomes, ağın sadece birkaç gün içersinide 500 BTC’lik işlem gerçekleştirdiğini duyurdu.

Rui Gomes’in attığı tweet’te aşağıdaki tablo yer alıyor. Bu tablo Lightning Network ağının durumunu ortaya koyuyor.

Bitcoin Lightning Network

Tabloda yer alan veriler 1ML adı verilen Lightning Network veri sağlama platformu tarafından derlenmiş. 1ML platformu tarafından paylaşılan anlık istatistiklere göre ölçeklendirme protokolünü destekleyen node (düğüm) kanallarının sayısı 496 ve 53 BTC’lik bir ağ kapasitesine sahip. Bu değer 1,93 milyon dolara karşılık geliyor.

Görünüşe göre Lightning Network’ün bu değerleri önümüzdeki aylarda daa da büyük bir hızla yükselmeye devam edecek. Ağın kapasitesi bir önceki aya kıyasla yüzde 13 oranında genişledi. Bildiğiniz üzere 2018 Kasım ayı kripto para piyasası için karanlık bir aydı ve piyasanın toplam değeri bu ayda büyük ölçüde azalmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner