Yükleniyor...

Bitcoin madencileri potansiyel dip seviyeyi mi işaret ediyor?

CryptoQuant analistleri, Bitcoin madencilerinin kapitülasyon ölçümleri üzerinden potansiyel bir dip noktanın oluşmuş olabileceğini öne sürdü.

analist btc bitcoin

CryptoQuant analistleri, Bitcoin madencilerinin kapitülasyon ölçümleri üzerinden potansiyel bir dip noktanın oluşmuş olabileceğini öne sürdü.

Analistler, halving (dört yılda bir gerçekleşen yarılanma) sonrası ortamda kâr marjları daraldıkça ve BTC fiyatı 50 bin dolar seviyesine yaklaştıkça Bitcoin madencilerinin kapitülasyon belirtileri gösterdiğini öne sürdü.

Madenci kapitülasyonu, madencilerin ayakta kalmak veya getiri elde etmek amacıyla Bitcoin operasyonlarını azalttığı ya da Bitcoin rezervlerinin bir kısmını sattığı süreç olarak biliniyor.

Bitcoin madencileri sıkıştı: Süreç neyi gösteriyor?

Kripto veri kuruluşu CryptoQuant’a göre, Bitcoin madencilerinin kapitülasyon ölçümleri, 2022’nin sonlarındaki FTX çöküşüyle oluşan dip seviyeye yaklaşıyor. Bu durum, BTC için potansiyel bir dip noktası olarak nitelendiriliyor.

CryptoQuant analistleri, BTC’nin 68.791 dolardan 59.603 dolara geri çekildiği dönemde birçok kapitülasyon belirtisinin oluştuğunu belirtti.

Bu işaretlerden birisi Bitcoin hashrate’inde (Bitcoin ağını güvence altına alan toplam hesaplama gücü) önemli bir düşüş gerçekleşmesi oldu. 27 Nisan’da rekor bir hashrate’e ulaştıktan sonra yüzde 7,7lik bir düşüş yaşayarak son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, “Bitcoin madenci kapitülasyonu, FTX çöküşü sonrası koşullara benzer şekilde yüzde 7,7 hashrate düşüşüyle Aralık 2022 seviyelerini yansıtıyor. Bu tür düşüşler genellikle potansiyel piyasa diplerine işaret eder.”

Raporda, halving sonrası madencilere “aşırı derecede düşük” ödeme yapıldığı ifade edildi. Madenciler, bu süreçte blok ödüllerinden ve işlem ücreti gelirlerinden yüzde 63 daha az bir kazanç elde ettiler.

“Toplam günlük gelirler 6 Mart’ta 79 milyon dolar iken şu anda 29 milyon dolara düşmüştür. Dahası, işlem ücretlerinden elde edilen gelir, toplam günlük gelirlerin yalnızca yüzde 3,2’sine düşerek 8 Nisan’dan bu yana en düşük paya geriledi” ifadeleri yer aldı.

CryptoQuant, madencilerin azalan gelir ve artan zorluk karşısında rezerv satışı yapmak zorunda kaldığının altını çizdi. Bu durum da potansiyel bir dip seviyeye işaret ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner